Black Friday ile ilgili neler biliyoruz?

Şahane, efsane, kara… Türkçe’ye çevrilmiş haliyle birçok sıfata sahip olan cuma günü -bilinen adıyla- Black Friday’in hikayesini önce bilmeyenler için anlatalım.

Amerika’da Şükran Günü’nün hemen sonrasında gelen ilk cuma günü “Black Friday” ismini almıştır. 1932 yılından bu yana da alışveriş sezonunun resmi başlangıcı olarak kabul edilir. Sabah erken saatlerde kapılarını açan mağazaların önünde önceki geceden beklemeye başlayarak kuyruklar oluşturan, birbirlerini ezmekten çekinmeyen Amerikalıları film ve dizilerden de hatırlayabilirsiniz.

En nihayetinde tüketicilerin yıl boyu bekledikleri ürün indirimleri raflarda ve online platformlarda yerini alıyor.

 

Ülkemizde Black Fridayin önemi nedir?

Son yıllarda online alışveriş yapma yüzdelerinin artışına paralel olarak Black Friday de beklenen alışveriş günleri arasındaki yerini aldı.

Her markanın pazarlama stratejisine göre değişmekle birlikte, ortalama bir haftalık süreyi kapsayan Black Friday’i geçtiğimiz yıl, Kasım ayı boyunca devam eden indirimler geçti. 2021 verilerine göre, Kasım ayı boyunca Black Friday’e oranla 7 kat daha fazla işlem hacmi ve 11 kat işlem adedine ulaşıldı.

Masaüstü işlemlerin hacmi, tek çekimli işlem ve sepet tutarında artış yaşanırken, en çok alışveriş yapılan sektörler giyim ve aksesuar sektörü oldu. Geçtiğimiz yıl giyim sektörünü perakende ve araç kiralama sektörü takip etti. Sonuç olarak Türkiye’de kasım fırsatları popülerliği ele geçirmiş durumda.

 

Black Friday için markalar nasıl çalışıyor?

Dijital pazarlamanın bileşenlerini oluşturan reklam, sosyal medya yönetimi, influencer marketing, affiliate, e-mail ve içerik pazarlama Black Friday kampanyalarına da son yıllarda yön vermeye devam ediyor. E-ticaret kampanyalarının altyapısını da oluşturan tüm bu başlıklarda markalar kendi stratejilerinin yüzdesine ayar süren çalışmalarla karar veriyor. Yeni müşteriler edinmek ya da mevcut müşterilere yönelik kampanyalar kurgulamak da bu çalışmaların ayrı püf noktası.

Pandemi süreci nedeniyle online alışverişlerin %75 oranında artması ve müşteri alışkanlıklarının sürdürülebilir olması, bu yıl markalar için oldukça büyük bir fırsat gibi görünüyor.

 

2022 yılı Black Friday tarihleri ne zaman?

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Şükran Günü sonrası ilk cumaya denk gelen gün, bu yıl 25 Kasım Cuma. Tüm haftaya, hatta hali hazırda başlamak üzere olan kampanyalara çok az bir süre kaldı. Bu yılki online alışveriş sonuçları, pandemi sonrası normal hayata geri dönmüş herkes için bakalım nasıl ilerleyecek.

 

Black Fridaye Moka Sanal POSunuzla hazır olun.

Markalar fiziki alışverişte olduğu kadar online alışverişte de müşterilerine ödeme kolaylığı sunmak için yoğun çaba gösteriyor. Bu kolaylığı sağlarken gözden kaçırmamanız gereken bir nokta var ki o da stokta son kalan ürün için hızlı olmak zorunda olan müşterilerinize siz de ödeme konusunda hızlı olarak destek olmak zorundasınız. Moka Sanal POS ile e-ticaret sisteminize kolayca uyum sağlayan, kurulum, kullanım veya verimsizlik ücreti olmadan güvenli ve pratik bir ödeme yöntemleriyle Black Friday’e hız katın!

Moka Sanal POS’a Başvurmak için Tıklayın!

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.