Dijital pazarlamanın ve dijital pazarlamaya yönelik girişimlerin bu denli arttığı günümüzde, e-ticaret sitelerinin önemi de oldukça artmıştır. Bu çerçevede temel amaç ise e-ticaret sitesi ziyaretçilerinin ya da potansiyel müşterilerinin sayısını arttırmak olmuştur. Bu amaç doğrultusunda hem geçmişteki ziyaretçilerin hem de var olan müşterilerin hedeflenmesi sonucunda gerçekleştirilen çalışmalar ise yeniden pazarlama, yani remarketing, adını almıştır. 

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Nedir?

Online reklam ve kampanyaların temel varoluş nedeni, müşterilerin dönüşmesini sağlamaktır. Yeniden pazarlamada ise, e-ticaret sitenizi ziyaret etmiş, bu ziyaret sonucunda ise belirli bir işlem yapmış ya da yapmamış olan kullanıcılara yönelik pazarlama stratejileri uygulanmaktadır. Bu doğrultuda, remarketing stratejilerinin özelliklerini, aşağıda verildiği şekilde özetlemek mümkündür;

  • Remarketing yapılırken, işletmenizi ziyaret ederek bir işlem yapmış kullanıcılar temel alınmaz. Bunların yanında markanıza ilgi duyan, markanızdan ürün satın alan, markanızı araştıran ya da araştırma veya satın almaya meyli bulunan tüketiciler hedef alınır.
  • Odak içerisinde hem geçmişteki ziyaretçiler hem de mevcut müşteriler hedeflenir. 
  • E-ticaret sitelerinin sadakati yüksek müşteriler kazanmalarının ve satışlarını arttırmalarının en popüler yoludur. Bu yöntem sayesinde marka bilinirliği kazanılmış olur. 
  • Yeniden pazarlama modellerine, Google, sosyal medya ve e-posta reklamlarının örnek verilmesi mümkündür. 
  • Davranışsal analizler gerektirir. Çünkü remarketing yapabilmek için müşterinin ve hedef kitlenin ilgi alanlarına, davranışlarına hakim olmak gerekir. 

Remarketing Nasıl Yapılır?

Remarketing, yani yeniden pazarlama, yapabilmek için başvurulması mümkün olan birçok yol mevcuttur. Bu yollara yönelik detaylar ise şu şekildedir;

Görüntülü Reklamlar

En popüler remarketing yöntemlerinden biridir. Google yeniden pazarlama yöntemlerinde, sitenizi çeşitli ağlar üzerinden ziyaret eden kişilere, görüntü reklam ağları üzerinden sitenizin reklamı gösterilmektedir. Bu sayede marka bilinirliği kazanılması amaçlanmaktadır. 

Dinamik Remarketing

Doğrudan ziyaretçi hareketlerinin göz önünde bulundurulduğu yeniden pazarlama yöntemidir. Bu yöntem nezdinde, sitenizi ziyaret eden ziyaretçi ya da potansiyel müşterilere, doğrudan inceledikleri ürün ya da hizmetler nezdinde reklamlar oluşturulur. Yüksek fayda oranına sahip olması sebebiyle de sık sık tercih edilir. 

Dinamik yeniden pazarlama faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  • Tıklama ve dönüşüm oranları yüksektir. 
  • Bütçe yönetiminin doğru bir şekilde yapılmasını sağlar. 
  • Ürün ya da hizmete ilgili bulunan kişilere doğrudan ulaşma imkanı sağlar. 

Arama Ağı Remarketing

Arama ağı yeniden pazarlama, anahtar kelimeler nezdinde gerçekleştirilir. Arama ağı kampanyalarında yer alan anahtar kelimeler, sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan müşterilerinizin arama ağlarında reklam oluşturulmasını sağlar. Kişiye özel tekliflerin sunulduğu bu yöntemde, yüksek dönüşüm oranları elde edilmesi sağlanır.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.