Bugün, güvenli alışveriş ve ödeme imkanı, tüketicilerin e-ticaret platformlarından beklediği özelliklerin başında geliyor. Kullanıcılar bu sayede gönül rahatlığıyla alışverişlerini yaparken, işletmeler ise sepet terk etme oranlarını düşürebiliyor ve sadık müşteri kitleleri oluşturabiliyor. E-ticaret kullanıcıları, bilgilerinin ve işlemlerinin güvende olduğuna emin oldukları sitelerde daha uzun süre vakit geçiriyor, daha fazla harcama yapıyor ve bu siteleri yakınlarına öneriyor. Peki e-ticaret platformlarında kullanıcılara güvenli ödeme imkanı sunmanın yolları neler? Gelin, güvenli online ödemeye giden yolda yapılabileceklere şöyle bir yakından bakalım. 

3D secure uygulaması kullanılmalı.

Güvenlik uygulamaları, online alışverişlerin temel taşlarından biri. Bu uygulamalardan olan 3D secure, kredi kartlı internet alışverişlerinde bankanın yanı sıra tüketicinin de onayını isteyen bir uygulama. Bu güvenlik uygulaması, alışveriş esnasında banka tarafından tüketiciye gönderilen kodun ödeme sayfasındaki ilgili alana girilmesini esas alıyor. Bu kod olmadan alışveriş ve harcama yapılamayacağı için neticede oldukça güvenli bir işlem gerçekleştirilmiş oluyor. 

SSL sertifikaları tercih edilmeli.

Web sitelerinin güvenliğinde önemli rol oynayan SSL sertifikaları, kredi kartlı alışverişlerde işlemlerin şifrelenerek bankaya gönderilmesini ve depolanmasını sağlıyor. Bu sertifikalar, sitelerde uluslararası güvenlik protokollerine uyulduğunun en kayda değer kanıtlarından biri. Bu sertifikalara sahip e-ticaret siteleri, başta ödemeler olmak üzere bünyesindeki tüm deneyimlerin güvenliği olduğunu kullanıcılara açık bir şekilde gösteriyor.

Temassız ödeme seçenekleri sunulmalı.

Pandemi ile birlikte hayatlarımızdaki yeri iyice derinleşen temassız ödeme yöntemleri, sağlıklı ve hijyenik olmalarının yanı sıra oldukça güvenli. Bu ödeme yöntemleri satıcı ile tüketiciyi bir araya getirmeyerek ve kullanıcılara ekstra ödeme seçenekleri sunarak satış sürecinde hem iyi bir izlenim yaratıyor hem de olası güvenlik risklerini ortadan kaldırıyor. Bu ödeme yöntemlerinden olan linkle ödeme, Moka olarak sanal POS hizmetimizle birlikte sunduğumuz özellikler arasında yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar, satıcılar tarafından kendilerine sms, e-posta ve WhatsApp gibi kanallar üzerinden gönderilen linkler aracılığıyla ödemelerini kolay, pratik, hızlı ve güvenli bir şekilde yapabiliyorlar. MokaPOS’a başvurarak bu yeni nesil hizmeti kullanıcılarınıza sunmaya başlamak için tıklayın

Mesafeli satış sözleşmesine yer verilmeli.

Güvenli online alışverişlerin önemli göstergelerinden olan mesafeli satış sözleşmesi, internetten alışveriş yapan kullanıcıların haklarını ve e-ticaret sitelerinin yükümlülüklerini içeriyor. Ödeme işleminden önce tüketiciyle paylaşılıp onaylatılması gereken bu sözleşme, yasa gereği de müşteriye sunulması zorunlu sözleşmeler arasında yer alıyor. Bu sözleşmeye e-ticaret platformunuzda yer vermeniz, kullanıcılarınızın gözünde iyi bir izlenim oluşturacak, ödemeleri de çok daha güvenli ve şeffaf hale getirecektir. 

Gereksiz detaylardan uzak durulmalı.

Kullanıcılar, ödeme işlemleri esnasında oldukça sade ve net ekranlar görmek ister. Bu nedenle alışveriş ve ödeme ekranlarında gereksiz banner, metin ve link gibi ayrıntılardan olabildiğince uzak durmalısınız. Bunlar platformunuzun güvensiz olduğunu kullanıcılara düşündürebilir ve onları ödeme yapmaktan vazgeçirebilir. Başta ödeme ekranlarınız olmak üzere sitenizdeki tüm sayfaların hazırlanması esnasında kullanıcı deneyimi alanında uzman kişilerle çalışmalısınız.

Sanal POS seçiminde dikkatli olunmalı.

Kullanıcıların bir e-ticaret sitesindeki alışveriş deneyimi, sitenin kullandığı sanal POS altyapısıyla oldukça ilgili. Bu noktada tercih edilen sanal POS hizmetinin kullanıcılara artı değerler sunması kullanıcıları siteye daha çok bağlar, güvenlik adına iyi bir izlenim bırakır ve alışveriş tutarlarına olumlu etki eder. Örneğin, sanal POS hizmetimiz MokaPOS, e-ticaret platformlarına 3D secure temelli ödeme alma imkanı sunarken; taksitli alışveriş, linkle ödeme, kolay kullanım ve kart saklama gibi çok sayıda avantajı da sağlıyor. Böylece işletmeler tüm bankalarla tek tek anlaşmak zahmetinden kurtulup tamamı ile tek yerden tek sözleşme yaparak çalışabiliyor, kullanıcılar ise kendilerine sunulan başta yüksek güvenlik olmak üzere çok sayıda avantajın rahatlığını yaşayabiliyor. Bugün MokaPOS’a başvurarak siz de e-ticaret çalışmalarınızda tüm bu avantajların keyfini yaşamaya başlayabilirsiniz. 

 

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.