E-ticarette kimlik hırsızlığı ve ödeme sahtekârlığı gibi güvenliği engelleyen durumlar her geçen gün artıyor. Bu sebeple işletme sahiplerinin müşterilerine güvenli alışveriş ortamı sunması büyük önem taşıyor. Peki e-ticarette güvenlik için bilinmesi gerekenler nelerdir? E ticaret firmaları açısından güvenlik neden önemlidir? 

E-ticarette Güvenlik Neden Önemlidir?

E-ticarette güvenlik kavramını birçok açıdan ele almak mümkün. Sitenizde bulunan açıklar ya da hatalar ödeme işlemleri sırasında sorunların çıkmasına sebep olur.  Bunlar çerçevesinde e-ticaret ve güvenliğin önemi aşağıda verildiği şekilde ele alınabilir. 

  • İşletmelerin sitelerinde bulunan güvenlik açıklarını gidermeleri ve ödeme konusunda güvenilir yöntemler tercih etmeleri, alışveriş yapmak için müşteriyi teşvik eder. Bu sayede firmaların potansiyel müşterileri, mevcut müşteri haline gelir. Mevcut müşterilerin ise daimi bir yapıya kavuşması sağlanır. 
  • Özellikle ödeme konusunda güvenli yöntemlerin tercih edilmesi, olası hukuki endişelerin de ortadan kalkmasını sağlar. Örneğin güvenli ödeme yöntemleri, müşteri bilgilerinin çalınmasını önler. Bu sayede istenmeyen durumlar da önlenmiş olur. 
  • Ödeme yöntemlerinde güvenlik, firmanın da kayıplar yaşamasının önüne geçer. Buna ek firmanın itibarları korunur ve hatta artar. 

E-ticarette Güvenlik Tehditleri Nelerdir?

E-ticaret sitelerinde yeterli güvenlik seviyesini sağlamayanlar, birçok tehdit ile karşı karşıya kalır. Bu sebeple söz konusu güvenlik kavramına yönelik detayların ve olası risklerin bilinmesi gerekir. Peki e-ticarette güvenlik tehditleri nelerdir?

  • Müşterilerinin bilgileri sızdırılabilir. 
  • Müşterilere ait ödeme bilgileri çalınabilir.
  • Sitenizde müşterilerinize yönelik bilgilerin depolandığı bir veri tabanı bulunur. Güvenlik açıkları, bu veri tabanına ulaşılmasını beraberinde getirebilir. 
  • Müşterilerinize yönelik veri tabanına ulaşan kişiler, bu verileri kullanarak istenmeyen sonuçlar doğurabileceği gibi verilerin silinmesine de sebep olabilir. Bu da mevcut işletmeler açısından birçok sorun ortaya çıkarır.

Moka Sanal POS ve Güvenlik

Moka Sanal POS, güvenlik konusunda var olan endişelerin tamamını ortadan kaldırır. %100 Türkiye İş Bankası kuruluşu olarak, güvenli ödeme imkanı sağlar. Hem müşteri verilerinin hem de firma faaliyetlerinin güvende kalmasını mümkün kılar. Üstelik ödeme esnasında meydana gelen olası sorunlar da bu sayede önlenmiş olur.  Moka ile şimdi tanışın!

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.