6 Ekim 2010 yılından bu yana hayatımızda olan ve zaman geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplamaya başlayan Instagram, esasında kullanıcılarının fotoğraf ya da video paylaşmasını mümkün kılan bir sosyal medya platformudur. Ancak her geçen gün yeni bir özellik kazanması ve daha işlevli hale gelmesi, Instagram uygulamasının aynı zamanda bir gelir kaynağı olmasını da beraberinde getirmiştir. Instagram’dan satış yapmak ya da Instagram üzerinden para kazanmak isteyen kişiler için listelenmiş olan stratejiler ise aşağıda değinildiği gibidir. 

Instagram’da Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Instagram, kişiler ya da şirketler tarafından yoğun olarak kullanılan bir platformdur. Bu platform üzerinden gelir elde etmek de mümkündür. Ancak elbette ki bu durumu mümkün kılmak için bilinmesi gereken birtakım bilgiler mevcuttur. Bu çerçevede Instagram’da satış yapmak için bilinmesi gerekenler ise aşağıda verildiği gibidir. 

1. Gözlem

Instagram’dan para kazanmak isteyen kişiler, gözlemin öneminin farkına varmalıdır. Nereden, ne şekilde başlayacağını bilmeyen kişi ya da işletmelerin bu çerçevede başarılı firmaları analiz etmeleri ve düzenli bir şekilde gözlemlemeleri mümkündür. Bu sayede artılar ve eksiler öğrenilecek, sağlam adımlarla girişimde bulunulacaktır.

2. Satılacak Ürünün Belirlenmesi

Instagram’da satış yapmak isteyen kişiler, satılacak ürünü belirlemelidir. Ancak bu, gelişigüzel bir belirleme olmamalıdır. Özellikle söz konusu platform üzerinde popüler olan ürünlerin tercih edilmesi bu çerçevede avantaj elde edilmesini mümkün kılacaktır. Bu ürünlerin başında ise kişiselleştirilebilir ürünlerin geldiğini söylemek mümkündür.

3. Hedef Kitle Analizi

Hedef kitle analizi de en az rakip analizi kadar önemlidir. Satışın yapılacağı kitle, hedef kitledir. Satışı hacminin artırılmasının yolu da hedef kitleyi tanımaktan geçmektedir. Örneğin bir tişört satacak olan kişi, satacağı tişörtün üzerinde yer alacak baskıyı, doğrudan hedef kitlenin beklentiler nezdinde belirlemelidir. 

4. İşletme Hesabı Açmak ve InstaShop Entegresi Oluşturmak

İşletme hesabı açmak, Instagram üzerinden satış yapmak isteyen kişiler için son derece önemlidir. Bunun temel nedeni, işletme hesabının beraberinde getirdiği avantajlardır. Bu avantajların başında ise dönemsel olarak güncellenen verilerin ve Instagram Shop özelliğinin geldiğini söylemek mümkündür. 

Instagram Shop, ürün satışı gerçekleştiren kişilerin, e-ticaret mağazaları ile Instagram mağazalarının koordine bir şekilde çalışmasını mümkün kılmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu, hem hedef kitle ile doğrudan etkileşime geçmek hem de marka kimliğini daha profesyonel bir şekilde yansıtmak açısından önemlidir. 

5. Görsel Kalitesi 

Ürünlerinizin alıcıları etkilemesini mümkün kılan en temel unsur, görsellerdir. Görsellerin kaliteli olması ve satılan ürünü doğrudan yansıtması bu sebeple oldukça önemlidir. Bu sebeple görsel kalitesine önem verilmelidir. 

Instagram’da Satış Yapmanın Vergisi Var mı? 

İnternet üzerinden gerçekleştirilen hemen her faaliyette olduğu gibi, Instagram’da gerçekleştirilen faaliyetler karşılığında da fatura kesilmesi gereklidir. Bunun temel nedeni ise, Instagram’da gerçekleştirilen satışların da vergiye tabi olmalarıdır. Bu çerçevede yasal gereklilikleri karşılamayan işletmelerin ya da kişilerin belirli yaptırımlara tabi tutulacaklarını söylemek mümkündür. 

Instagram’da Satış Yapmak İçin Şirket Kurmam Gerekir mi?

Yukarıda da ifade edildiği üzere, Instagram’dan satış yapabilmek için, satış sonrası fatura kesebilmek gereklidir. Bu, vergi ödevinin de icra edilmesi açısından oldukça önemlidir. Yani Instagram’da satış yapmak için şirket kurmam gerekir mi? Sorusuna “Evet, gerekir” cevabının verilmesi mümkündür. Ancak bu durumun birtakım artıları da vardır. Örneğin, vergi levhasına e-ticaret Nace kodunu ekleyen firmalar, gelir vergisinden %2-4 oranlarında muafiyet elde edebilecektir. 

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.