Online kredi kartı tahsilatı için geliştirilmiş yazılımlar olarak açıklanabilecek elektronik tahsilat (e-tahsilat) sistemleri ile firmalar sağlıklı bir nakit akışına sahip oluyorlar.

Firmalar için, tahsilatlarını düzenli olarak yapamamak, nakit akışı açısı açısından önemli bir sıkıntı kaynağıdır. Özellikle bayi ve alt bayi olarak örgütlenmiş, nakit akış hacimleri yüksek firmalar, bu sıkıntıdan en fazla etkilenenler olur.

Son yıllarda, bu sorunun çözümü yine gelişen teknolojinin yardımıyla çözülüyor. Firmaların tahsilatlarını kolayca yapabilmesi amacıyla, online tahsilat sistemleri devreye sokuluyor. Online tahsilat ya da başka bir deyişle e-tahsilat (elektronik tahsilat) sistemi, en basit ifadeyle, internet üzerinden kredi kartı tahsilatı yapılabilmesi için geliştirilmiş yazılımlar olarak açıklanabilir.

Firmalara ait bir web sitesi üzerinden entegre edilerek, ödeme alma, ödeme takibi yapma imkanı sağlayan bu yazımlar, bayi ve alt bayi tahsilatının yanı sıra, SMS ve e-mail ile tahsilat, çek senet ve nakit tahsilatı, abone tahsilatı, dövizli tahsilat ve mobil tahsilat gibi birçok çözümü bünyesinde barındıran sistemler. Ayrıca firmaların iş modellerine göre, bu yazılımlar geliştirilebilmekte ve söz konusu modellere uyumlu hale getirilmektedir.

Bayi sistemi ile çalışan firmaların gözdesi

Bugün, özellikle bayi sistemiyle çalışan distribütör ve toptancı firmalar, aidat gibi düzenli ödeme alması gereken kulüp, dernek, vakıf gibi sosyal kuruluşlar, okul, site yönetimleri gibi çok sayıda kişiden tahsilat takip etmek zorunda olan kurumlar, e-tahsilat sistemlerini kullanmayı tercih ediyorlar.

E-tahsilat sistemleriyle, haftanın her günü, günün her saati tahsilat gerçekleştirilebildiği gibi, ödemelerin taksite bağlanması da mümkün oluyor.
Firmalar bu sistemde, e- tahsilat şirketlerinin bankalarla yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde, tek bir entegre ödeme geçidine bağlanarak ayrı ayrı sanal POS uygulamalarının entegrasyonu ile de uğraşmıyorlar. Bayiler ve alt bayiler de ana firmanın web sitesine entegre sanal POS üzerinden müşterilerinden tahsilat sağlayabiliyorlar.

Muhasebe ve raporlamada büyük kolaylık

Firmalar, ayrıca fiziki pos ve sanal pos işlemlerine ait banka hareketlerinin tümünü tek panelde görüntüleyebiliyorlar. Ayrıca sistem üzerindeki tüm işlem hareketlerinin, ERP entegrasyonu sayesinde otomatik olarak muhasebe kayıtlarına geçiyor olması, firmalara muhasebe işlemlerinde önemli avantajlar getiriyor.

Yapılan her ödeme, yönetim paneli üzerinden online olarak takip edebilmesinin yanında, raporlama konusunda da e- tahsilat sistemleri firmalara kolaylık sağlıyor. Hangi tip raporlama isteniyorsa, o şekilde modellenebildiği için, işlem dökümlerinin analizi açısında da e-tahsilat sistemleri, firmaların işini kolaylaştırıyor.

E-tahsilat sistemlerinin sunduğu bir diğer önemli fayda ise 3D güvenlik altyapısı. SMS yoluyla ya da şifre üretme platformuyla tek kullanımlık şifre ile ödeme yapılması, bu sistemleri güvenli hale getiriyor.

Tahsilat yapmak için banka havalesi, tahsilatçıya elden ödeme gibi klasik yöntemler artık eskilerde kaldı. E- tahsilat sistemleri ile kolay ve hızlı ödeme yöntemlerini firmanıza entegre etmek, hem iş hacminizin genişlemesine hem de sağlıklı nakit akışına sahip olmanızı sağlayacak.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.