E-ticaret, Sadece Perakendecilerin Değil, Toptancı KOBİ’lerin de Oyun Alanı. KOBİ’lerin E-Ticaret Siteleri, Müşterilerine Sipariş, Dağıtım ve Ödemede Bol Seçenek Sunmalı.

Online ticaret, diğer deyişle elektronik ticaret (e- ticaret) alışveriş dünyasındaki ezberleri bozdu. Ticaretin aktörleri de, alışverişin kalıpları da değişti. Örneğin, daha önce ticaretin marjinal unsurları olan yerel küçük girişimciler, bugün birer uluslararası tedarikçiye dönüştü ve pazarda söz sahibi oldu.

Ancak e-ticaret sadece küçük perakende firmaları için değil, toptancı niteliğindeki KOBİ’ler için de satışlar açısından kaldıraç işlevi görüyor. Bu anlamda, perakendecilerin tüketicilere yönelik geliştirdikleri kullanıcı dostu web siteleri, KOBİ niteliğindeki firmalar için de model özelliği taşıyor. Ancak, toptancı e-ticaret siteleri daha büyük ölçekli satışlar için tasarlanması gerektiğinden, bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İşte bunlardan bazıları:

1- Katalogları İncelerken Detaylı Bilgiye Ulaşılma İmkanı Sağlanmalı

Ürünleriniz yer aldığı kataloğunuzu, sanki satış elemanınız gibi düşünün. Satış elemanlarınız, müşterilerinize aradıkları ürünü kolayca bulmaları ve ürün hakkında bilgi sahibi olmaları için nasıl yardımcı oluyorlarsa, kataloğunuz da aynı şekilde hazırlanmalı. Kolay erişilebilir olmalı ve detaylı bilgi içermeli. Gerçek zamanlı stok bilgileri mutlaka katalogda yer almalı.

2- Diğer Müşterilerin Ürün Hakkındaki Görüşleri Ve Verdikleri Puanlar Görülmeli

Artık tüketiciler de, satın almacılar da daha bilinçli. Sadece ürün hakkında derinlemesine fikir sahibi değiller, ayrıca karşılaştırma yapmak için diğer kullanıcıların görüşlerini de önemsiyorlar. Bu anlamda, ürünle ilgili kullanıcı tecrübeleri önemli hale geliyor. Çünkü, marka e-ticaretle daha az önemli hale geliyor, ürünün kalitesi öne çıkıyor.

3- Müşterilerinize Özel Hissettirecek Seçenekler Sunun

Müşterilerinize seçtikleri ürünleri bir sepette toplama imkanı sağlamak ve satın almayı düşündükleri ürüne göre miktar bazlı indirim teklifleri sunmak, satış cazibesini artıracaktır. Bu nedenle, ürünle ilgili sabit birim fiyatları, minimum ve maksimum miktarlar için indirimler sitenizde belirgin olarak ifade edilmeli. Öte yandan, müşterilerinize lojistik konusunda esnek seçenekler sunmanın yanı sıra, siparişlerini takip etme ve güncelleme imkanı da vermelisiniz.

4- Müşterilere Sohbet Odasından ya da Telefonla Destek Verin

Müşterilerinize rehberlik etmeniz önemli. Alacakları ürünle ilgili merak ettikleri konularda size ulaşma konusunda kolaylıklar sağlamalısınız. Satış temsilciniz, ya sohbet odasından ya da telefon ile müşterilerinizin sorularını yanıtlamalı. Gerçek zamanlı bilgilendirme, toptancı e-ticaret sitelerinin vazgeçilmez unsuru.

5- Online Ödeme Seçeneklerini Çeşitlendirin

E-ticaret entegrasyonu sağlanmış ödeme sistemleri her geçen gün gelişiyor. E-ticaret sitelerindeki sanal POS uygulamaları müşterinize esnek ödeme avantajları sağlıyor. E-posta ya da SMS ile ödeme linki göndermekten, kredi kartından ödeme almaya kadar birçok seçenek mevcut. Taksit yapma ya da peşin ödeme yolları da sanal POS entegrasyonu sağlanmış e-ticaret sitelerinde sıkça kullanılan uygulamalar. Bu ödeme yöntemlerinden ne kadar fazla seçenek e-ticaret sitenizde yer alırsa, müşterinizin ödeme konusunda eli rahatlayacaktır.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.