Firmalar için elektronik ticaret (e-ticaret), artık uzak duramayacakları bir mecra. Çünkü tüketiciler bu satın alma işlemlerini internet üzerinden yapmaya gün geçtikçe daha da fazla alışmaktalar. Ancak e-ticarette başarılı olmak için belli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Alışverişin boyutlarını değiştiren elektronik ticaret (e-ticaret) dünyada artık her markanın, işletmenin gözardı edemeyeceği bir gerçek. Özellikle küresel bir oyuncu olmak ve yeni pazarlara girmek istiyorsanız e-ticaret stratejinizin olmasında varsa da güncellemenizde fayda var.

Peki, nereden başlayacağım diyorsanız, işte size e-ticarette başarıyı getirecek 5 kural.

  1. Alışveriş sitenizi doğru kurun: En iyi e-ticaret sitesi, tüketicinin beklentilerini en hızlı şekilde anlayan, onlara kişiselleştirilmiş uygulamalarla en kolay alışveriş tecrübesini yaşatan sitedir. Bu anlamda siteniz müşteri odaklı tasarlanması satışlarınızı artırmanızda önemli bir etkendir. Öncelikle sitenizin anlaşılır olması gerekiyor. İçeriğinin rahat takip edilmesi şart. Bunun için markanızı, ürün ya da hizmetlerinizi doğru anlatan görseller ve metinler kullanmalısınız. Sitenize ekleyeceğiniz bir özellikle kullanıcıların aradıkları içeriklere daha kolay ulaşmasını sağlamalısınız. Sitenizin hızı tüketicilerin alışveriş motivasyonlarını doğrudan etkiliyor. Araştırmalar sayfa indirme sırasındaki her bir saniyelik yavaşlığın tüketici memnuniyetinde yüzde 7 oranında düşüşe neden olduğunu gösteriyor. Tüketicilerin herhangi bir sayfayı indirirken üç saniyeden daha fazla beklemeye tahammülleri yok gibi görünmektedir. Bunun için doğru servis sağlayıcıyla çalışmanın yanında, grafik ve görsel malzemeyi optimum şekilde kullanmalı, sayfanın hızını yavaşlatan ve kullanılması şart olmayan pluginleri (eklentileri) de düzenli olarak kaldırmalısınız.
  2. Güvenlik önceliğiniz olsun: Önemli oranda bir tüketici kitlesinin online alışveriş yapmayı çok da güvenli bulmadığı gerçeğini hepimiz kabul etmekteyiz. Kredi kartı, adres ya da telefon gibi bilgilerini paylaşma konusunda tereddüt yaşıyorlar. En iyi e-ticaret sitesi, bu kaygıyı anladığını ortaya koyan ve müşterilerine verilerini koruduğuna dair güven veren önlemleri alan sitedir. Bu anlamda The Payment Card Industry Data Security Standard (PCI SSC), Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi kurallarına uygun hareket edin ve her fırsatta bunun altını çizin. Ayrıca, dijital güvenlik uzmanları, veri tabanınızda tüketicilerle ilgili mümkün olduğunca az bilgiyi tutmanızı tavsiye ediyorlar. Veri tabanınızda ürünü gönderme, ödeme almanızı ve geri ödeme yapmanızı sağlamak için gereken müşteri ile ilgili basit bilgilerin depolanması yeterli.
  3. Sitenizi mobil uygulamalarla destekleyin: Tüketiciler sadece masaüstü bilgisayarlarından değil akıllı telefonlar ve tabletlerden de sitenizi izliyor. Yapılan araştırmalar mobil ticaretin yılda %30 oranında arttığını gösteriyor. Buna kayıtsız kalmamalısınız. Sitenizin her tipte cihazda ulaşılabilir olmasını sağlamanız size fayda sağlayacaktır. Site dizaynınızın ve görsellerinizin mobil cihazlarda da rahat görülebilir olduğundan emin olun. Sitenizdeki bütün uygulamaları mobil uygulamalara uyumlu hale getirecek şekilde güncelleyin.
  4. Hibrit alışveriş için zemin yaratın: Değişen alışveriş alışkanlıkları içinde mağazaların artık yeni bir işlevi daha var. Tüketiciler artık mağazaya girdiklerinde beğendikleri ürünü almak almak zorunda değiller. Tüketiciler mağazaları birer showroom gibi ürünleri incelenmek için de kullanabiliyorlar. Alışverişlerini mağazada değil evde online olarak da tamamlayabiliyorlar. Bu alışveriş tarzı, hibrit alışveriş olarak tanımlanıyor ve satıcılara müşterileriyle farklı kanallarda temas kurma şansı veriyor. Bu bir taraftan firmalara müşterilerle daha yakın bir ilişki kurma imkanı verirken öte yandan mağazadan mobil cihazlara kadar tüketicilerle temas kurdukları her noktada, tutarlı olmalarını zorunlu hale getiriyor. Marka ürün sunumundan pazarlamaya, satış sonrası hizmette kadar her kanalda müşteri memnuniyetini düşürmemeye dikkat etmeli. Her kanalı müşteri sadakatini artırmak için kullanmalı. Örneğin, e-ticaret sitesinde başlattığı bir indirim kampanyasını müşterilerinin mobil cihazlarında da duyuracak şekilde çoklu kampanya yöntemlerini hayata geçirebilmeli.
  5. Her zaman global düşünün: E-ticaretin küresel avantajını kullanabilmek için sitenin, organize ve müşteri odaklı olmasının yanında birçok lisanda hazırlanması faydalı olabilir. Yani sadece yerel dilde değil, siteniz ‘çok dilli’ olması müşteri potansiyelini artırmak için bir avantaj. Özellikle, ürün gönderimi ve geri alım koşularıyla ilgili; ‘en çok sorulanlar’ gibi bölümlerde, tüketicilerin kendi dillerinde izlemesine imkan verin.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.