Online ticarette, para alışverişi yüz yüze gerçekleşmediği için ödeme işlemlerinde güvenlik ön plana çıkıyor. Ayrıca hızlı ve karmaşık olmayan ödeme çözümleri müşteri memnuniyetini artırıyor.

Ticaretin öncelikli hedefi para kazanmaktır. Bu nedenle sattığınız bir mal veya hizmetin karşılığında paranızı tahsil etmek, işinizi sürdürmenizin olmazsa olmaz koşuldur.

İster online ister fiziki olsun, alışverişin son halkasını ödeme ve tahsilatlar oluşturur. Ancak online ticarette bu son halka ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü sanal ortamda işlemler yüz yüze gerçekleşmez. Bu nedenle para alışverişi için en güvenli ödeme çözümünü bulmanız gereklidir. E- ticaret sitenizde kullandığınız ödeme çözümü sizin güvenlik seviyenizdir. Müşteriler ödeme yaparken kişisel bilgilerini vermek için size güvenmek, siz de ciddi zararlarla karşılaşmamak için güvenli bir sistemle çalışmak zorundasınız.

Öte yandan müşterilerinize sunacağınız ödeme çözümü iş yapma hacminizi de etkileyecektir. Ödeme çözümünüzün hızı, güvenirliliği ve kolaylığı müşterilerinizin alışverişlerini tamamlamaları açısından önemlidir. Çünkü online alışverişlerde ödeme çözümünün yavaş, kafa karıştırıcı olması ya da güven vermemesi müşterilerin sepet terk etme oranını artırmaktadır.

Online alışveriş siteniz için tercih edeceğiniz ödeme çözümü için güvenirlilik, hız ve kolaylığın dışında dikkate almanız gereken başka konular da var. İşte bunlardan bazıları;

  1. Komisyonlar oranlarını araştırmadan başlamayın, ancak ekstra ücretlendirmelere de dikkat edin: Her ödeme çözümünün farklı komisyon ücretleri vardır. Örneğin, bir servis sağlayıcısı hem ödeme sistemini hem de ticari hesabını kullandırdığı için komisyon isterken, diğeri sadece sistemi ücretlendirir. Bazı çözüm sağlayıcılar kurulum veya teknik destek gibi kalemler altında ek ücretler talep edebileceği gibi ters ibraz (chargeback), iade gibi ödeme dünyasının içinde bulunan durumlarda da ekstra masraflar uygulayabilmektedir. Bu nedenle, komisyon ücretlerini ve diğer masrafları karşılaştırarak seçim yapmanız sürpriz masraf kapılarının açılmasını engeller.
  2. Nakit dönüş süresini öğrenin: Çözüm sağlayıcısının, sizin adınıza yaptığı tahsilatı hesabınıza ne kadar süre içinde aktaracağını bilmeniz gerekir. Sonsuza kadar nakit dönüşünü bekleyemezsiniz değil mi?
  3. Ödeme işleminin kontrolünün kimde olacağına karar verin: Bazı servis sağlayıcılar müşterileri, ödemelerini gerçekleştirmeleri için kendi platformlarına yönlendirirler. Bu durumda güvenlik ile ilgili sorumluluk çözüm sağlayıcıdadır. Bu nedenle bu tür ödeme çözümlerinin maliyeti düşüktür. Bazı firmalar az masraflı olduğu için bu yöntemi tercih edebilir. Ancak, siz markanızın değeri açısından bütün ödeme sürecini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bunun için, kurulacak entegre sistemlerle, müşterilerin ödeme işlemlerini sizin online alışveriş sitenizde tamamlamaları sağlanır. Tabii, güvenlik sorumluluğu da size geçer.
  4. Hedef pazarınızla uyumlu olsun: Bazı çözüm sağlayıcılar yurtdışı satışlarından yapacağınız tahsilat işlemlerini kabul etmeyebilir ya da yabancı para birimleri için farklı ücret talep edebilirler. Eğer yurtdışına satış yapan bir iş modeliniz varsa, ödeme çözümünüzün yurtdışı ile iş yapmanızı kolaylaştırıcı olmasına dikkat edin. Belki ,bugün hedef pazarınız yurtdışı değildir, ancak bir gün online ticaretin doğası gereği dış pazarlara açılmanız, iş hacminizi artırmak için küresel düşünmeniz kaçınılmaz olacaktır.
  5. Müşteri hizmetlerinin ulaşılabilirlik durumunu mutlaka sorgulayın: Online ödemelerde çeşitli sebeplerden dolayı ödeme işleminin anında tamamlanmaması söz konusu olabilir. Veya ödeme sonrası hizmeti alan kart sahibi tarafından, ödeme işlemi ile ilgili farklı talepler gelebilir. Olası aksilikler ve ekstra istekler için, ödeme hizmet sağlayıcınızın müşteri hizmetleri biriminin proaktif hizmet verdiğinden emin olun. İletişimin baş döndürücü hızla seyrettiği çağımızda, hizmet sağlayıcınızın ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Bu, markanıza prestijini korumakla kalmayacak, alışverişinden vazgeçmiş olsa dahi, müşteriniz sitenizden memnun ayrılacaktır.

Sonuçta, seçtiğiniz ödeme sisteminin en uygunu olup olmadığını müşteri memnuniyeti belirleyecektir. Daha önce denenmiş ve bazı müşterilerin alışık olduğu ödeme çözümleri önceliğiniz olabilir. Ancak unutmayın, bazı müşterileriniz de bu tip ödeme çözümlerinden uzak durmayı tercih ediyorlardır. Bu nedenle müşterilerinizin alışveriş tamamlama oranlarını sürekli kontrol edin ve eğer sıkıntının ödeme sisteminizden kaynaklandığını düşünüyorsanız değiştirmekten çekinmeyin. Çünkü işinizi büyütecek olan müşteri profilinize uygun ödeme çözümüdür.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.