Konum belirleyen coğrafi yer teknolojisi (geolocation) online dolandırıcılığa karşı önemli bir güvenlik kalkanı. Çünkü, konum bilgileri, işlem onayı vermek için kimlik doğrulama işlevi görüyor.

Kimi zaman, mobil cihazımızdan finans ya da bankacılıkla ilgili bir uygulamayı kullanmak için indirmeye başladığımızda, “konum bilgilerimizi” paylaşıma açmamız için izin istendiğini görürüz. Çoğumuz için, bu tedirgin edici bir taleptir. Çünkü hiçbirimiz, bu kadar yakın takipte olmayı, hem de finansal bir kuruluşun gözlerinin üzerimizde olmasını istemeyiz.

Aslında kaygı duymakta haklıyız ve konum paylaşma konusunda hassas olmamız da gerekir. Çünkü suç işleme niyetinde olanlar, online ve mobil cihazlardaki geolocation, Türkçe ifadesiyle coğrafik yer teknolojisini kullanarak, nerede olduğumuzu takip edebilirler. Evde olup olmadığımızdan, nerelere sıklıkla uğradığımıza kadar birçok bilgiyi bu tarayıcılar üzerinden belirleyebilirler.

Finansal teknoloji şirketleri hacker’lara karşı

Bunun bir de finasal işlemlerle ilgili boyutu var. Online ticaretin hayatımıza girmesiyle birlikte, dolandırıcılıklık da şekil değiştirdi. Bugün elektronik ya da mobil ticaret sitelerinden alışveriş yaparken kart bilgilerimizi, ya da sosyal medya üzerindeki hesaplarımızdan kişisel bilgilerimizi çalmak için uğraşan, çok sayıda hacker var. Öyle ki, online dolandırıcılığın ekonomik boyutunun, 2020 yılında dünyada 26 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Birçok firma, online müşterilerini dolandırıcılıktan korumak için yenilikçi güvenlik önlemlerini yakından takip ederken, sanal güvenlik üzerine odaklanan finansal teknoloji (fintek) şirketleri de online dolandırıcılığı en aza indirecek teknolojileri geliştirmek için çalışıyor.
Her ne kadar hepimizi ilk bakışta rahatsız etse de, mobil cihazlarda konum paylaşmamıza imkan veren coğrafik yer teknolojisi, işte online dolandırıcılığa karşı geliştirilen en etkili silahlardan biri.

Son 15 yıldır ciddi bir ilerleme sağlanan bu teknoloji, temelinde, tarayıcının içindeki komutlar üzerinden, kullanıcının nokta atışı koordinatlarının belirlenmesi işlemidir. Yani, kullanıcının kullandığı bilgisayar ya da mobil cihazdan gelen veriyi kullanarak kullanıcının fiziken yerinin tesbit edilmesidir.

Anormallik tespiti, güvenlik kalkanının bir parçası

Bu teknolojinin aslında çok çeşitli alanlarda kullanımı mevcut. Kullanıcıların konum bilgilerine göre yön ve yer tayin etmesinden, network trafiğinin analizine kadar birçok amaçla kullanılabiliyor. Konum bilgileri, kullanıcıların cihazlarından ve internet servis sağlayıcılarından gelen IP (internet protokol) adresleri üzerinden takip ediliyor. Konum belirlemek için her bilgisayar veya mobil cihazdan otomatik olarak gönderilen aktif kullanıcı IP adresleri ile pasif servis sağlayıcı temelli veriler karşılaştırılarak, yer olarak en doğru bilgiye ulaşılıyor. Ya da kullanıcının wi-fi sinyalleri kullanılarak yeri belirleniyor.

Bu teknoloji sayesinde, konum bilgileri, IP adresi ya da mobil cihaz bilgileri üzerinden takip edildiği için, kullanıcının özel bilgilerine ulaşmak zorunda kalmadan, onun kimliğini doğrulama ve onaylama şansı veriyor.

Bugünün online ve mobil dolandırıcılığa karşı güvenlik mekanizmaları içinde en önemli trendlerden biri “anormalik tespiti” olarak kabul ediliyor. Bu mekanizma özünde ,veri akışında beklenmedik bir değişimin, otomatik olarak ya da insan eli ve kontrolüyle tesbiti ve sistemin uyarılması mantığı üzerinden çalışıyor. İşte bu noktada, coğrafik yer teknolojisi online dolandırıcılığa karşı ek bir kimlik doğrulama imkanı veriyor. Bu teknoloji sayesinde, kullanıcının onaylanmış ya da fatura adresiyle uyumlu olmayan bir alandan giriş yapıp yapmadığı takip edilebiliyor ve işlemin sürdürülüp sürdürülmemesi gerektiğine karar verilebiliyor. Bu kontrol, anlık onay verme için kullanılabileceği gibi, işlem gerçekleştikten sonra ortaya çıkabilecek ve kullanıcı ile satıcı ya da finansal kuruluş arasındaki her türlü ihtlaflı durumda yapılan itirazları karara bağlamak için de değerlendirilebiliyor. Bu çerçevede düşünüldüğünde, konum bilgilerinin paylaşımına izin vermek her zaman aleyhimize olmuyor.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.