Teknolojinin günlük yaşantımızın her alanında kullanılabilir olması, ticaret sektörüne de yansımıştır. Önceki zamanlarda yalnızca fizik ortamda gerçekleştirilen ticaret, zamanla “e-ticaret” kavramı çerçevesinde gelişmiş ve değişmiştir. Öyle ki, günümüzde e-ticaretin fiziksel ticaretin önüne geçtiğini söylemek mümkündür. Bu artışın en temel nedeni ise, online mağazalar üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapma imkanının artmasıdır. Bu durumu mümkün kılan, firmaların teknolojinin finansal açıdan ortaya çıkardığı özelliklerden faydalanmasını beraberinde getiren ise online tahsilat işlemidir. 

Online Tahsilat Hangi Ödemeler için Kullanılabilir?

Günümüzde internet üzerinden satın alınabilen hemen her ürün ve hizmet için e-tahsilat gerçekleştirmek mümkündür. Ancak elbette ki satın alınması yasak olan ürünler de vardır. Bunlar aşağıda derlendiği gibidir;

  • Satışı bir reçete ile yapılan ilaçlar,
  • Numaralı gözlükler,
  • Ateşli silahlar,
  • Tütün ve tütün mamülleri,
  • Telif hakkı kullanılarak koruma altına alınan ürünler,
  • Alkol veya içeriğinde alkol bulunan ürünler.

Kısaca ifade etmek gerekirse, yukarıda sıralanan ürünler hariç olmak üzere hemen her ürün için online tahsilat gerçekleştirilebilir.

Bu hususta şunu da ifade etmekte fayda vardır, tüketicinin hangi ödeme yöntemini seçeceği, mevcut seçenekler çerçevesinde olmak şartıyla kendi inisiyatifindedir. Yani tüketicinin kendisine sunulan seçenekler çerçevesinde havale / EFT yöntemini seçmesi de, kapıda ödeme imkanını da kullanabilir.

Online Tahsilat Nasıl Yapılır?

Firmalar açısından düzenli nakit akışı son derece önemlidir. Bu sebeple söz konusu akışın güvenliğini sağlayacak yöntem arayışında olduklarını söylemek de mümkündür. Bu sorunun çözümüne ise, teknolojik gelişmeler aracılığıyla ulaşılmıştır. Firmalara kolaylık, müşterilere ise güven sunan bu sistem, en basit tanımı ile internet üzerinden kredi kartı kullanılarak tahsilat yapılması faaliyeti olarak adlandırılmaktadır.

Elektronik tahsilat yönteminin kullanılabilmesi için geliştirilen yazılımsal sistemin bir web sitesine entegre edilmesi gereklidir. Entegre edilen bu sistemin ardından ödeme alma, alınan ödemeleri takip etme gibi işlemlerin yanı sıra; SMS ve e-mail ile tahsilat, abone tahsilatı, çek – senet tahsilatı dövizli tahsilat, nakit tahsilatı gibi işlemler de yapılabilecektir. 

E-tahsilat Avantajları Nelerdir?

E-tahsilat, her şeyden önce “bayi” sistemi ile çalışan firmaların gözdesidir. Tontancı firmaların, düzenli ödeme alması gereken dernek, vakıf ve kulüplerin, okul ve site yönetimlerinin sürekli bir takip ve kontrol hali içerisinde olmadan tahsilat yapmaları, bu yazılım ile mümkün kılınmaktadır. 

Söz konusu sistemi kullanarak tahsilat işlemini gerçekleştirmek için belirli zaman aralıklarını tercih etmek zorunlu değildir. Online tahsilat işlemini haftanın her günü, günün ise her saati zahmetsiz bir şekilde tercih etmek ve ödemeleri takside bağlanabilir. Üstelik bunların gerçekleştirilebilmesi için her bayi için ayrı ayrı başvurulan sanal POS uygulaması zorunluluğu da yoktur. Firmanın ya da vakfın, derneğin veya kulübün bütün alt bayiliklerinin, ana bayiye bağlı sanal POS üzerinden müşteri tahsilatı gerçekleştirmeleri mümkündür. 

Online Tahsilatta Muhasebe Kolaylığı

Online tahsilat yapılmasını mümkün kılan sistemi, fiziki ya da san POS işlemlerinin tamamını tek bir panel üzerinden görüntüleyebilir. Üstelik, panel üzerinde yer alan bütün işlemlerin ve hareketlerin ERP entegrasyonu sayesinde doğrudan muhasebe kayıtlarına geçtiğini söylemek de mümkündür. Bunun için herhangi bir fiziki müdahale yapılması zorunlu ya da gerekli değildir.

İşlem dökümlerinin analizini gerçekleştirmek ve e-tahsilat ile son derece kolaydır. Bu kolaylığın tek sağlayıcısı ise işlevsel panel değildir. Bu panelin yanı sıra, istenilen tipte raporlamanın yapılabilmesi de analiz süresini hızlandırıp kolaylaştırmaktadır. Üstelik sistemin 3D güvenlik alt yapısına sahip olması, kendisini çok daha güvenilir bir forma kavuşturmaktadır. 

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.