Geleceğin sanal evreni olarak adlandırılan ve özellikle Facebook’un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Mark Zuckerberg’in Facebook olan şirket adını “Meta” olarak değiştirmesinin ardından çok daha bilindik bir hal kazanan Metaverse, son dönemlerde sık sık konuşulmaya başladı. Bu da söz konusu evrenin neden bu kadar önemli olduğunu, bu evrenin varlığının ardından e-ticaret ve fütüristik ödeme yöntemlerinin nasıl etkileneceğini merak konusu haline getirdi.

Üç Boyutlu Veriler ile Dijital Dünya ve Fiziksel Dünya Farkı Ortadan Kalkacak

Meta veriler, özünde internetin üç boyutlu birer sürümünün ortaya çıkartılabilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştı. Bu amaca, zaman içerisinde bulut teknolojisi, 3D modelleme, bulut haritalama gibi teknolojiler de katkı sağlamaya başladı. Bunun sonucunda ise, fiziksel dünyanın mevcut imkanlarından çok daha fazlasını sunmayı vaat eden Metaverse ortaya çıktı. Metaverse’ün kurucu ortağı olan Alan Smithson ise bu durumu yaptığı bir konuşmada şu şekilde açıkladı;

“Metaverse’de zamanın bir önemi yoktur. Dijital dünya ve fiziksel dünya arasındaki ayırım ise tamamen ortadan kalkacaktır. Bunun sonucunda bu dünyalar, her zaman orada var olacaklardır.”

Metaverse Nedir?

Şirketinin adını “Meta” olarak değiştirme kararı alan Mark Zuckerberg, Metavers’ü şu şekilde tanımladı; “Metaverse ile, insanlar bulunduğu fiziki ortamda herhangi bir hareket etmeden ofise, ailesinin evine, arkadaşlarıyla bir konsere hologram olarak ışınlanabilme imkanı elde edecektir.”

Yani, buradaki tanımdan yola çıkarak şunu söylemek mümkündür; Metaverse, hayatınızın tamamını online olarak yaşamanızı mümkün kılan ve bunu sınırsız imkanlar ile sağlayan bir dijital dünyadır. Bu sürecin bu denli hızlı ilerlemesinin üzerinde pandemi sebebi ile gerçekleşen eve hapsolmaların bir etkisinin bulup bulunmadığı ise henüz net bir sonuca ulaştırılamamıştır. 

E-Ticarette Metaverse Teknolojisi Dönemi

Metaverse üzerine gerçekleştirilen konuşmaların artmasının üzerine, tüm şirketler e-ticaret hususunda Metaverse yatırımlarını arttırmaya başladı. Mağazalarını bu çerçevede dijital ortamda kurmaya başlayan firmalar, fiziksel ortamda var olan engellere takılmadan müşterilerine özelleştirilmiş bir deneyim sunabilecektir. Bu sayede bireyler, daha küresel bir yapıya kavuşacak ve alışveriş yapmak istedikleri mağazalara diledikleri zamanda ve diledikleri konumda ulaşabilecekler. 

Bu durumdan, fütüristik ödeme yöntemleri de etkilenecek. Dijital dünyaya ayak uydurabilmek amacıyla yatırımlarını sürdüren ve bu çerçevede ciddi bir çalışma gerçekleştiren fütüristik ödeme yöntemleri, Metaverse evreninde sorunsuz ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşanmasını sağlayacak.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.