Bir girişim hayali bulunan, atılması gereken adımdan korkan kişilerin en çok ihtiyaç duydukları şey cesaretlendirilmektir. Bunun en iyi yolu daha önce kendileri ile aynı yoldan geçen ve zorlu mücadeleler sonucunda yüksek başarılar elde eden kişilerin konuşmalarını dinlemektir. Başarının önemini ve başarıya giden yolu daha emin adımlarla yürümenizi sağlayacak ve motivasyonunuzu artıracak ilham veren 5 TED konuşmasını sizin için aşağıda listeledik.

1. Sen Değiş Dünyan Değişsin – Hale Caneroğlu

Hale Caneroğlu, bu konuşmasında adeta başarı kavramına bakışı değiştiriyor. Kişiler açısından başarı ve kişisel gelişim “şahsi”, “bireysel” bir şey. Ancak işin özü pek de böyle değil. Caneroğlu, konuşması esnasında kişisel gelişimin ve başarının yalnızca kendi hayatımızı değiştirmek ve iyileştirmek için değil, tüm insanlık ve dünya için önemli olduğunu söylüyor. Bunu elde etmenin yolu ise mutluluktan geçiyor. Caneroğlu’na göre hayatta önce mutluluk sonra ise başarı geliyor. Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

2. Engelleri Avantaja Çevirin – Betül Mardin

Betül Mardin, TED konuşmasında doğduğu evden bugüne gelişini ve yaşadığı engelleri anlatıyor. Kökeninin ona ne tür engeller çıkarsa da bu engelleri nasıl avantaja çevirdiğini ve başarı yolunda bu engellerin her zaman karşımıza çıkacağını hatırlatıyor bize. Mardin’e göre güçlüklerle başlamak hayatın daha mükemmel olmasına yardımcı oluyor. Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

3. Hayallerinizi Sizin Yerinize Kimse Gerçekleştiremez – Cüneyt Asan

İlham veren TED konuşmalarının bir diğeri ise Cüneyt Asan tarafından yapılan “Hayallerinizi Sizin Yerinize Kimse Gerçekleştiremez.” adlı konuşma. Konuşmada birçok noktaya değinen Asan, bu düşünceyi de özellikle dile getiriyor; “Alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekir. Dikkat etmezseniz onlar artık alışkanlık olmaktan çıkar ve kaderiniz olur.” Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

4. Başarı(sızlık) Yazılımımız Nasıl Çalışıyor? – Mümin Sekman

Şüphesiz ki herkesin başarıya bakışı farklı. Kimileri için başarısız olmak sonradan öğrenilmiş. Kimileri için ise başarısızlık yalnızca başa gelen bir talihsizlikten ibaret. Ancak sistematik bir şekilde devam eden başarısızlık, akılda zamanla şu soruyu oluşturuyor; “Sistematik başarısızlığın sırrı nedir?” İşte Mümin Sekman, konuşmasında bu noktaya değiniyor. Sekman’a göre beyindeki başarısızlık bilgisinden kurtulmaya yönelik adımlara ulaşmak imkansız değil. Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

5. Prof. Dr. Acar Baltaş – Hayalini Yorganına Göre Uzat

Birçok konuşmada geri plana atılan ya da önemsenmeyen detay, Acar Baltaş’ın TED konuşmasına hayat buluyor. Baltaş, yaptığı konuşmada şu andaki düşüncenin üstünde duruyor. Acar’a göre başarılı ve mutlu bir hayat için istemek yetmez. Buna ek kişinin kendi gerçeklerini fark etmesi ve bu gerçeklerin peşinden gitmesi gerekir. Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

 

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.