Nesnelerin interneti esasına göre üretilen bir çok cihaz, zamanla bizim adımıza ödeme yapabilir hale gelecek. Böyle bir gelişime, günümüzün digital alışveriş kalıplarını bile değiştirmeye aday

Nesnelerin interneti esasına göre üretilen ve günlük hayatımızda kullanmaya başladığımız bir çok cihaz, bırakın geleneksel olanı, günümüzün dijital alışverişinin bile kalıplarını zorlamaya aday. Çünkü, bugün yumurta ya da süt miktarınızın azaldığını haber verebilen ya da otomatik olarak eksilen sebze meyve için alışveriş listesi hazırlayabilen akıllı buzdolapları, zaman içinde alışveriş de bizzat kendisi yapacak. Bu da tüketicinin sınırlı hatta hiç rölü olmadığı bir alışveriş modelini hayatımıza sokacak.

Nesnelerin internetinin çalışma prensibi en basit şekliyle, internet altyapısını kullanarak birbirlerini gören cihazların, karşılıklı veri transferi yapabilmesi ve bu verileri analiz ederek bir aksiyona geçebilmeleri olarak açıklanabilir. Bugün milyonlarca cihaz nesnelerin interneti ile birbirine bağlı. Yıllar içinde bu rakam milyarlarla ifade edilecek.

Nesnelerin interneti ile tüketicinin rolü değişecek

Nesnelerin interneti esasıyla çalışan cihazların yaratacağı yeni alışveriş modelinde, bir cihazdan sensörler yardımıyla alınan veri, diğer bir cihaz tarafından tüketicinin ihtiyaçlarına göre analiz edilecek ve en uygun mal ya da hizmet bulunarak, tüketicinin çok az müdahalesi ya da hiç bir müdahalesi olmaksızın ödeme yapılarak alışveriş tamamlanacak. Yani, halihazırda satıcıların tüketiciye birçok noktada dokunma imkanı, nesnelerin internetinin yaratacağı alışveriş biçiminde ortadan kalkacak ve otomatikleşecek. Bu da yepyeni reklam ve pazarlama kanallarını ortaya çıkaracak.

Öte yandan, bu yeni alışveriş modeli, ödeme sistemleri için de önemli bir değişimi beraberinde getirecek. Near Field Communication, NFC, Türkçesi ile Yakın Alan İletişimi teknolojisi zaten kısa dalga radyo dalgalarıyla cihazların birbirini tanımasını sağlıyor. Halihazırda temassız ödemelerde bu sistemler kullanılıyor. NFC teknolojisindeki gelişmeler, nesnelerin internetinin yaratacağı yeni alışveriş modelinde önemli bir rol oynayacak ve bütün cihazların ödeme yapma kabiliyetine sahip olmasını sağlayacak.

Örneğin, bundan sonra ödeme işlemlerinizi, bu teknoloji sayesinde belki de bizzat otomobilleriniz yapacak. Yapılan araştırmalar, benzin almaktan, otopark hizmetine, ya da bir dükkanın önüne park edip, hızlıca bir kaç parça bir şey almaya kadar, günlük hayatta çok sayıda eylemi otomobilinizle birlikte yaptığınızı gösteriyor. İşte nesnelerin interneti bazlı ödeme sistemleri sayesinde, bir yerden bir yere giderken yapacağınız alışverişlerinizde, otomobiliniz sizin adınıza ödemeyi otomatik olarak yapabilecek.

Millenium kuşağı ödeme araçlarında sınır tanımıyor

Bu, sadece teknolojik gelişimin imkanların getirdiği bir değişim değil, yeni tüketici kitlesinin talebinin de bir uzantısı. Teknolojinin içine doğan Z ve millenyum kuşağı, ödemelerini hızlı, rahat ve daha da önemlisi, “herhangi bir şeyle” yapmak istiyor ve bu konuda, sınır tanımıyor. Bu nedenle, birçok finans kuruluşu ve finansal teknoloji üzerine çalışan firma, bu yeni tüketici kitlesinin taleplerini karşılayabilmek için, nesnelerin interneti bazlı ödeme sistemlerini geliştirmek için kafa yoruyor.

Tabii her ödeme sisteminde olduğu gibi burada da güvenlik sorunu ön plana çıkıyor. Bu noktada, “tokenization” yani “token” (anahtar) oluşturma teknolojisi devreye giriyor. Yani tüketicinin ödeme yapmak için gereken bilgilerinin, bir anahtar altında şifrelendirilmesi. Böylece, tüketici bilgilerinin satıcı ve kötü niyetli kişiler tarafından görülmesinin önüne geçilebiliyor. Nesnelerin interneti bazlı ödeme sistemlerinin yaygınlaşması, bu “token” oluşturma teknolojisinin her aşamada sistemlere entegre edilmesi ve çok düşük maliyetlerle kullanılabilmesine olanak sağlanmasıyla mümkün olacak gibi görünüyor.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.