İnternette para kazanmak, günümüzde hemen her insanın başlıca hayallerinden biridir. Bu durum, sizler ile aynı hayali paylaşan binlerce, belki de milyonlarca insanın olduğu anlamına gelmektedir. Bu sebeple söz konusu hayali gerçekleştirebilmenin yolu, gerçekçi hedefler koymaktan ve donanımlı bir yapıya kavuşmaktan geçmektedir. Söz konusu donanım seviyesine ulaşmak için disiplinli bir şekilde çalışan kişilerin vardığı nihai sonuç ise online pazaryerleridir. Peki pazaryeri nedir, pazaryeri sitelerinde nasıl satış yapılır? 

Pazaryeri Nedir? 

Marketplace olarak da adlandırılan pazaryerleri, günümüzde popüler hale gelen e ticaret iş modellerinden biridir. Farklı büyüklüklerde olan ve farklı zamanlarda kurulan firmalara hizmetlerini sunma imkanı sağlayan bu platformların, aynı zamanda en karlı iş modellerinin başında geldiğini söylemek de mümkündür. Ancak tüm satıcıları bir çatı altında toplayan online pazaryerlerinin beraberinde getirdiği avantajlara ek dezavantajların var olduğunu belirtmekte de fayda vardır. Bu çerçevede ele alınması mümkün olan avantajlar ve dezavantajlar ise aşağıda derlendiği gibidir.

Online Pazaryerleri Avantajları

E-ticaret ekosistemine uygun olarak geliştirilen ve bu çerçevede ortaya çıkan ihtiyaçlara çözüm olanağı sağlayan kurumsal yazılım çözümlerinden olan online pazaryerleri, bünyesine birçok avantaj barındırır. Bu avantajlar şunlardır; 

  • Özellikle mevcut hizmetlerine yeni başlayan ya da e ticaret yaparak para kazanmak istediği halde önce mevcut koşulları gözlemlemek isteyen kişiler için online pazaryerleri idealdir. 
  • E ticarete başlamak istediği halde bu işe bütçe ayırmak istemeyen, önce mevcut Pazar koşullarını gözlemlemek isteyen kişilerin, bütçe ayırmak zorunda kalmadan internetten satış yapmalarının yolu online pazaryerleridir. 
  • E pazaryeri platformlarının büyük işletmeler ile küçük işletmelere aynı imkanları yarattıklarını söylemek mümkündür. Özellikle görünürlük kazanmak isteyen işletmeler açısından bu büyük bir fırsattır. 
  • İnternetten satış yapmak isteyen kişilerin hazır bir müşteri kitlesi ile tanışmalarının yolu pazaryerleridir. Sundukları binlerce hizmet ve elde ettikleri binlerce deneyim sayesinde hatırı sayılır bir müşteri kitlesine sahip olan pazaryerleri, bu müşteri kitlesinden yararlanma imkanını doğrudan firmalar sunmaktadır. 

Pazaryeri Sitelerinde Satış Yapmak

Ülkemizde ve dünya genelinde hizmet sunan birçok online pazaryeri mevcuttur. Türkiye’deki pazaryerlerinin şu şekilde örneklendirilmesi mümkündür;

  • Hepsiburada
  • N11
  • Trendyol
  • Gitigidiyor
  • Çiçeksepeti
  • Sahibinden 

Bu pazaryerlerinin her birinin kendine özel satış şartları ve komisyon oranları da mevcuttur. Ancak neredeyse tamamının ortak şartı; şirket sahibi olmaktır. 

İnternet üzerinden satış yapmak, belirli şartlar neticesinde serbesttir. Örneğin satılan her ürün için fatura kesilebilmeli ve vergi yükümlülükleri yerine getirilmelidir. Aksi durumda söz konusu işlemi gerçekleştiren ya da gerçekleştirilmesine destek olan kimse yükümlülükten kurtulamayacaktır. Bu sebeple online pazaryerlerinde satış yapmak isteyen kişilerde bu şartın arandığını söylemek mümkündür.

Anonim şirket, limited şirket ya da şahıs şirketi gibi şirket türlerinden birine sahip olan kişilerin ise yukarıda verilen pazaryerlerinden birine ya da birkaçına üye olarak satışa başlamaları mümkündür. Her bir pazaryerinin üyelik formu ve şartları da kendi sitelerindeki formlar aracılığıyla kullanıcılara sunulmaktadır. 

Yukarıda verilen pazaryerlerinde satış yapmak isteyenler; E-Ticaret Yapanlar İçin 4 Önemli Dönem metnimiz ile satışlarını maksimize edebilecektir.

Pazaryeri satış kanallarınıza kendi web sitenizi yükleyerek yüksek komisyon oranlarını dengeleyebilirsiniz. Moka’nın sunduğu kolay ve güvenilir e-ticaret altyapısı ile SanalPOS başvurunuzu buradan yapabilirsiniz.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.