POS makineleri uzun zamandır ödemelerimizin vazgeçilmez parçası. Akıllı telefonlar ya da tabletleri birer ödeme aracına dönüştüren teknoloji sayesinde tanıştığımız mobil POS’lar ise, ödeme sistemlerinin yeni yıldızı.

Yazar kasaların 1970’lerde hayatımıza girmesiyle ilk POS sistemiyle tanıştık. Aynı yıllarda ‘barcode’un ortaya çıkışı, POS sisteminin bugünkü seviyelere gelmesinin önünü açtı.

POS, İngilizce Point of Sale’in kısaltması. Türkçe ifadesiyle ‘Satış Noktası’. Bugün, perakende alışveriş yapılan her yerde, yani paranın el değiştirdiği her satış noktasında, POS sistemiyle ve makineleriyle çalışıyoruz.

Başta, içinde sadece barcode’ların çözümünü sağlayan okuyucu ve bir fiş yazıcısı olan POS makinelerine, zaman içinde ödeme sürecini daha hızlandıran imza ve şifre girme ya da kart okuma gibi özellikler eklendi. Taşınabilir hale gelmeleri, kullanım kolaylığını daha da arttırdı. Müşterilerin hesaplarını masadan tahsil edebilme özelliği sayesinde, taşınabilir POS’lara en kolay restoranlar uyum sağladı, daha sonra diğer iş kolları.

İlk yazar kasalarda bir ürünün fiyatı manuel yazılarak sisteme girilirken, teknolojinin gelişimiyle birlikte POS makineleri daha kompüterize oldular. Ürünle ilgili, fiyat dahil, her türlü bilgiyi hafızasında tutar hale geldiler. Hatta, bugün bulut teknolojisi kullanan POS’larla, ürün bilgileri ağ üzerinde depolanıyor.

Teknoloji POS makinelerinin gelişimini sağlarken, POS sistemlerinde de çeşitliliği beraberinde getirdi.

Sanal POS; online ticaretin doğurduğu ödeme sistemi

E-ticaretin ortaya çıkışı ve zaman içinde alışverişin vazgeçilmez kanallarından biri haline gelmesi, online ödeme sistemlerinin geliştirilmesini zorunlu kıldı. Sanal POS uygulamaları da bunun bir sonucu olarak hayatımıza girdi. Online alışverişlerde, daha hızlı ve güvenilir ödeme çözümünü sağlamak için geliştirilen Sanal POS’lar, ek bir cihaz kullanmadan veya ekstra yazılım indirmeden banka kartlarıyla ödeme işlemlerinin kolayca gerçekleştirilmesini sağladı.

1990’lara gelindiğinde, veri transferini kısa dalga radyo frekanslarıyla yapılmasını sağlayan kablosuz bağlantı imkanları, mobil POS’ları ya da diğer deyişle mPOS’ları alışveriş dünyasına soktu . Bugün, mobil POS’lar sadece mağazalarda değil, sahada da kullanışlı oldukları için giderek büyük ilgi görüyor. Evlere ya da ofislere servis hizmeti veren markalardan, çarşı, pazarda bireysel satış yapanlara kadar çok sayıda kişi ve kurum, mobil POS’lar sayesinde müşterilerine hızlı ve kolay ödeme seçeneği sunabiliyor .

Mobil POS’lar, taşınabilir POS makinelerden farklı olarak, akıllı telefon ya da tabletler gibi mobil cihazların birer ödeme aracına dönüştürülmesi. Bunun için mobil cihazlara, bir , yani POS uygulama programının yüklenmesi ve bir kod okuyucu takılması gerekiyor.

Mobil POS’lar satış tekniklerinde yeni ufuklar açıyor

Mobil POS kullanımı, perakende sektöründe yeni satış tekniklerine kapı açıyor. Çünkü, interaktif bir hizmet modeli için, mobil POS’lar önemli avantajlar sağlıyor. Örneğin, Apple mağazalarında artık belirli bir ödeme noktası yok. Onun yerine her satış elemanın elinde, mobil POS makinesine dönüştürülmüş iPhone’lar var. Ödemeleri almak için kasaların olduğu bir bölüm olmaması, hem Apple’a ürünlerini sergilemek için daha fazla boş alan yaratıyor, hem de satış elemanlarına, ürün tanıtımından ödeme işlemine kadar, müşterilerle bütün süreci yüz yüze yürütme imkanı veriyor. Müşteriler yaptıkları alışverişin faturasını da satış elemanının iPhonu’ndan gönderdiği e-posta ile alıyorlar. Bu, sadece ödemelerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini değil, müşterinin kesintisiz bir hizmet süreci yaşamasını da sağlıyor. Kasa kuyruklarını ortadan kaldırarak, tüketiciler için zamandan tasarruf sağlayan bu uygulama, satıcılar açısından da tüketicinin ürünle ilgili en tatmin olduğu anda satışı gerçekleştirme şansını artırıyor.

Neredeyse hemen hemen herkesin elinde olan mobil cihazların birer POS makinesine dönüşebilmesinin, tüketiciler ve satıcılar için ödeme çözümlerinde önemli bir hareket kabiliyeti getirdiği bir gerçek. Zaman içinde mobil POS’ların haihazırda kullandığımız POS makinelerinin yerini almasına da şaşmamak gerek.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.