Sanal POS, internet üzerinden kredi kartı ve banka kartı gibi işlemlerle satış yapmaya yarayan bir online ödeme sistemidir. Fiziki pos yerine internet üzerinden kartla işlem yapmaya yarayan bu sistem e-ticaret içerisinde güvenli alışveriş için kullanılan bir yöntem olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Güvenli bir şekilde ödeme almaya ve bu ödemeyi alırken de müşterilerin bilgilerini korumaya yarayan bu sistem sayesinde 7 gün 24 saat boyunca kolay bir şekilde işlem yapılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar güvenli ve hızlı alışveriş imkanı ile işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Sanal POS işletmelerin e-ticaret alışverişleri için tahsilat yapacakları süreçte kredi kartı ile ödeme imkanı sunan pos hizmetidir. İnternet üzerinden alışveriş yaparken nakit harcama yapılamayacağı için tercih edilen Sanal POS hizmeti, vergi levhası olan her şirket ve işletme için kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Bu da kullanıcıların alışverişlerini yaparken güvenli ödeme imkanından yararlanması konusunu gündeme getirmektedir. İnternet satışı yapan işletmelerin en çok tercih ettiği ödeme yöntemi olan Sanal POS kullanımı günümüzde yaygın bir şekilde devam etmektedir.

Sanal POS Ne İşe Yarar?

Sanal POS, müşterilerin alışverişlerini tamamladıktan sonra ödeme aşamasında işlemlerini 3d secure gibi güvenli ödeme imkanlarıyla yapmasını sağlar. Bu anlamda da fiziki alışveriş koşullarında olduğu kadar internet ortamında da güvenli ve pratik bir ödeme imkanı müşteriler ile buluşmuş olur. E-ticaret ile satış yapan işletmelerin tercih ettiği bir ödeme yöntemi olan Sanal POS kullanımı, pek çok farklı alanda hizmet veren işletmenin sitenin ödeme formu aracılığı ile ödeme yapmasına imkan kılar. Bu da güvenli bir şekilde kart bilgilerinin girildiği süreçte banka ve işletme arasında bir provizyon süreci başlatmış olur.

Sanal POS Nasıl Kullanılır?

Sanal POS kullanımı, e-ticaret işlemlerini göz önüne alacak olduğunuz zaman tıpkı fiziki pos cihazları kadar pratik kolay bir şekilde işlemektedir. İnternet üzerinden satın alınan bir ürün, işletmenizin e-ticaret portalındaki sisteme hızlı bir şekilde düşer ve süreç ödeme yazılımlarının olduğu kısma geçmiş olur. SSL sertifikasına sahip olan bu ödeme arayüzü hizmetleri sayesinde kredi kartı veya hesap bilgileri sisteme işlenerek güvenli bir servis sağlayıcı aracılığı ile işletmenize iletilir ve satılan ürünün ya da hizmetin ücreti de bu servis sayesinde provizyona düşer. Fiziki olarak yapılamayacak bir ödeme işlemi olduğu için banka onay verene kadar kısa bir süre geçer ve işlem onayından sonra satın alma faaliyetlerinden gelen kazanç hesabınıza belli aralıklarla yansır.

Sanal POS Avantajları Nedir?

Sanal POS kullanımı, fiziki pos kullanma imkanı olmadığı zamanlarda yani özellikle e-ticaret faaliyetlerinde hayat kurtarıcı bir rol oynar. Sanal POSlar, nakit harcama yapma imkanı olmadığı zamanlarda kart bilgilerini işleyerek güvenli bir şekilde ödeme almaya yarar. Bu da kullanıcıların hızlı ve güvenli işlem yapması konusunda fayda sağlamaktadır.

Sanal POS kullanımının avantajlarını sıralamak gerekirse;

 • 7/24 ödeme yapılabilir.
 • Ödemeler hızlı ve güvenlidir.
 • Satış avantajı kazandırır.
 • Hizmet takibi ve raporlama kolaylığı sağlar.

Sanal POS Ücretleri

Sanal POS ücretleri her bankanın ve aracılık yapan kuruluşun belirlediği standartlara bakılarak değişkenlik göstermektedir. Sanal POS kullanımı güvenli ve hızlı ödeme imkanının yanı sıra tahsilat konusunda da işletmelere ciddi kolaylık sağlamaktadır. Bundan dolayı tercih edilecek Sanal POS hizmetini veren banka ya da aracı kuruluşun tarifeleri, hizmet kapsamına giren seçenekler baz alınınca değişmektedir.

Sanal POS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sanal POS başvurusu yapmak için bu hizmetleri veren çeşitli kuruluşlar, bankalar ya da aracılık faaliyeti gösteren işletmelere başvurulabilir. Bu anlamda Sanal POS hizmetinden faydalanmak isteyenler için moka.com içerisinde bulunan çeşitli hizmetlerden yararlanmak mümkündür. Kolay ödeme teknolojileri ve hızlı işlem sürecini sağlaması bakımından ilk olarak Sanal POS hizmetinden yararlanmak isteyenlerin doldurması ve toplaması gereken belgeler bulunmaktadır. Sanal POS hizmetinden yalnıza tüzel kişiler yararlanmaktadır.

Sanal POS hizmetinden yararlanmak isteyenlerin bankalar için temin edecek olduğu belgeler şu şekildedir:

 • Vergi levhası
 • Nüfus cüzdanı örneği
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (Ticari ortakları bulunan bir firma ise)
 • Ortaklık sözleşmesi (Ortaklık var ise)

moka.com üzerinden Sanal POS başvurusu için ise şu adımları izlemeniz gereklidir:

 • moka.com/ sayfamızda yer alan başvuru formunu doldurun.
 • Satış yapmak istediğiniz platformu ya da web sitenizi kontrol edelim.
 • Onay süreci bittikten sonra firmanızın site entegrasyonu ile ilgili belgeler ulaşır.
 • Uygulama ve test ödemesi için Sanal POS kullanımını deneyebilirsiniz.

Sanal POS Nedir?
Sanal POS, işletmelerin ödemeleri alırken fiziki pos yerine kullandığı online ortamdaki ödeme hizmetine verilen isimdir.

Sanal POS kullanmanın avantajları nelerdir?
Sanal POS kullanımı hızlı ve güvenli ödeme kolaylığı sağlar ve bu sayede 7 gün 24 saat boyunca işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal POS ücretleri nelerdir?
Sanal POS ücretleri bankaların ve kuruluşların belirlediği hizmetlerin türüne ve standartlarına göre çeşitlilik göstermektedir.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.