Online Ticaret Sayesinde, Artık Satıcılar da Tüketiciler de Sınır Tanımıyor. Küresel Lojistik Altyapı ve E-Ticarete Entegre Ödeme Sistemleri, Online Alışverişin Hacmini Her Geçen Gün Büyütüyor.

Dijital teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birlikte, dünyada artık mesafeler anlamını yitirdi. İnternet, kıtaları, ülkeleri, insanları birbirlerine bağladı, sınırlar ortadan kalktı. Dijital küreselleşme olarak adlandırılan bu olgu, her alanda değişimi de beraberinde getiriyor. Ekonomi bu alanların başında geliyor.

Ekonomi dijitalleştikçe alışverişin de kalıpları değişiyor. Bugün artık internet üzerinden yürüyen “elektronik (e- ticaret)” ya da başka bir deyişle “online ticaret”ten söz ediyoruz. Tüketiciler bir firmanın web sitesine bağlanarak sadece birkaç tıkla istedikleri ürünü görebiliyor, diğer firmaların ürettikleriyle karşılaştırma yapabiliyor ve satın alabiliyor. Mağazacılık, online perakendecilerin hızlı ve kolay dağıtım ağları sayesinde stratejik avantajını kaybediyor. Küresel manada dağıtım imkanların artmasının yanı sıra uluslararası finansal sisteminin e-ticarete entegre ödeme araçlarına daha kolay ulaşma şansı, yerel perakendecilerin ülke sınırlarını aşarak, dünyanın her yanındaki tüketicilere mal ve hizmet satma fırsatını da beraberinde getiriyor. Artık sınır tanımayan perakendeciler ve tüketiciler var.

2.3 Trilyon Dolarlık Dev Pazar

Lojistik altyapının gelişmesinin yanı sıra hızlı, pratik ve farklı ödeme fırsatları sunan e-ticaret sektörü dünyada gün geçtikçe büyüyor. Bunu rakamlardan da görebiliyoruz. 2017 yılında dünyada yaklaşık 1.66 milyon kişinin mal ve hizmeti internet üzerinden satın aldığı biliniyor. E-ticaretin küresel çapta 2017’de ulaştığı hacim 2.3 trilyon dolar. 2014 yılında 1.3 trilyon dolar olan online ticaret pazarının 2021 yılında 4.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

E-ticaret sektörü Türkiye’de de artan bir ivmeyle büyüyor. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre, Türkiye’de online ticaretin büyüklüğü 2017 yılında 42,2 milyar liraya (yaklaşık 7 milyar dolar) ulaştı. 2013-2017 yılları arasında Türkiye’deki e- ticaret hacmi, ortalama yıllık yüzde 32’lık büyüme hızıyla üç kat artmış görünüyor.

E-Ticarette Aslan Payı Toptancıların

Perakendecilerin tüketicilere internet üzerinden mal ve hizmet satışının yanı sıra toptancıların küresel online alışveriş pazarı da hacim itibarıyla çarpıcı. Toptancılar arasında 2017 yılında gerçekleşen 7.6 trilyon dolarlık alışveriş, perakendecilerin tüketicilere ulaştığı pazarla karşılaştırıldığında hemen hemen üç katı.

İnternet üzerinden 7/24 satış yapma imkanı birçok toptancıyı cezbediyor. Satış elemanı maliyetlerini düşürmesinin yanında, dağıtım giderlerinde tasarruf ve sağlıklı bir nakit akışı yaratması nedeniyle toptancılar e-ticarete her geçen gün daha fazla yöneliyor. E-ticaret, toptancılar için markalarının yerel pazarların dışında küresel olarak ulaşılabilir olmasını sağlıyor.

Satın almacılar da, aracılar yerine, satıcılardan doğrudan alım yapmayı tercih ediyorlar. Satın almacılar açısından, kolay erişilebilen, detaylı bilgi içeren ve ödeme süreçlerini basitleştiren toptancı websiteleri daha çekici oluyor. Satın almacılar, toptancıların websitelerine yükledikleri katalogların açıklayıcılığı ya da lojistik kolaylıklar kadar, değişik e-ticarete entegre ödeme seçenekleri sunulup sunulmadığını da dikkate alıyorlar. Bu nedenle, işlevsel bir online alışveriş sitesi oluşturmak, satışları artırmak açısından hayati önem taşıyor.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.