Dijital sosyalleşme platformları olarak hayatımıza giren sosyal medya platformları, zamanla alışveriş için ilk adresimiz olan satış yerleri haline  geldi.. Özellikle satış için büyük ve kolay ulaşılır bir pazar yeri olmaları  bu platformların fırsat ve avantajlarından biri oldu.Peki bu büyük pazar yerinde yer alarak siz sosyal medyadan nasıl satış yapabilirsiniz?

Sosyal Medyadan Satış Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sosyal medyadan satış yapmanın birçok alternatif yolu bulunuyor. Bu yöntemlerden hangisi ile ilerlenirse ilerlensin söz konusu satışı yapabilmek için bilinmesi gereken bazı noktalar bulunuyor:

1. Analiz Yapmak

Sosyal medyadan satış yapmak isteyen işletmeler için ilk adım analiz yapmak olmalı. Bu analiz; rakip analizi, gündem analizi ve ürün analizi şeklinde sınıflandırılmalı ve her birine ayrı ayrı odaklanılmalıdır. Örneğin rakip analizi, rakiplerinizin olumlu ve zararlı adımlarını görüp bunlardan ders çıkarmanızı sağlar. Gündem analizi, satışını gerçekleştirdiğiniz ürünleri hangi şekilde pazarlayacağınız hakkında sizlere ipucu verir. Ürün analizi ise pazarlayacağınız ürünü seçmenizi sağlar. Bu analizler sonucunda sosyal medyadan satış yapma hayalinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz. 

2. Yaratıcı Olmak

Her zaman gündem analizi yapmak yeterli olmaz. Kimi zaman gündeme yön vermek de gerekir. Bu sebeple satışı yapılan ürün ya da hizmet çerçevesinde yaratıcı fikirler geliştirerek bunları doğru hedef kitleye ulaştırmak önemlidir. Özgün içerikler ile hedef kitlenizin ilgisini çekebilir, düzenli paylaşımlarla aldığınız etkileşimleri arttırabilirsiniz.

3. Reklam Vermek

Sosyal medyada satış yapmayı kolaylaştıran yöntemlerden bir diğeri ise reklam vermektir. Ürünlerinden gelen gelirleri artırmak isteyen işletmelerin, ürünleriyle ilgilenecek hedef kitleleri belirleyerek vereceği reklamlar satışları arttırmak için en etkili yöntemlerden biri olacaktır. Instagram’dan satış yapmakla ilgili detaylı bilgilere daha önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

4. Güvenli Ödeme

Sosyal medyadan satış yapmak isteyen kişilerin güvenlik konusuna da büyük önem vermesi gerekir. Güvenli ödeme, satın almayı teşvik eder. Bununla birlikte marka güvenilirliği ve itibarı olumlu etkilenmiş olur. 

Müşterilerine güvenli ödeme imkânı sağlayarak satışlarını artırmak isteyen kişiler, Moka’nın linkle ödeme özelliğini tercih edebilir. Linkle ödeme imkanı sağlayan Moka, sunduğu kolaylıkla satışlarınızı destekler ve bu sayede işletmenizin her zaman güvenli bir imaj oluşturmasını sağlamış olur. Moka ile şimdi tanışın!

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.