Online alışverişlerde, bir kereye mahsus olarak girilen kart bilgilerinin otomatik olarak diğer alışverişlerde de kullanılabilmesini sağlayan “tek tıkla ödeme” e-ticaretin şeklini değiştirdi.

Online ticaretin tarihi yazılırken, e-ticaret devi Amazon’un, patentini 1999 yılında aldığı “tek tıkla ödeme” teknolojisinin, kayıtlara bir devrim olarak geçeceği muhakkak. Çünkü, “tek tıkla ödeme” teknolojisi, sadece online ticareti başka bir seviyeye taşımakla kalmadı, Amazon’un bu alandaki en büyük oyuncu hale gelmesinin de yolunu açtı.

Bugün birçok online alışveriş sitesinde kullanılan “tek tıkla ödeme” teknolojisi, aslında basit bir mantıkla işliyor. Tüketiciler, ürünü satın almak için gereken kart bilgilerini alışveriş sitesinin ödeme formuna girdikten sonra, dilerlerse bu bilgilerin daha sonraki alışverişleri için de geçerli olmasına izin veriyorlar. Böylece, aynı siteden bir başka ürün aldıklarında, kart bilgilerini bir kez daha girmeden, ödemelerini sadece tek bir tıkla yapabiliyorlar.

Yapılan araştırmalar, tüketicilerin “tek tıkla ödeme” teknolojisini, hızlı, kolay ve zamandan kazandıran bir yöntem olduğu için tercih ettiğini gösteriyor.

“Tek tıkla ödemenin” firmalar açısından avantajları

“Tek tıkla ödeme”, alışveriş sürecini kolaylaştırması sebebiyle, müşterilerin aynı alışveriş sitesini daha sık ziyaret etmesini ve daha fazla ürün almasını tetikliyor. Araştırmalar, tek adımda ödeme yapılan online alışveriş sitelerinde, çoklu adımla ödeme gerçekleştirilenlere göre satışların yüzde 22 civarında daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü hızlı ve kolay olmayan ödeme sistemleri müşterilerin alışverişlerini yarım bırakarak siteden ayrılmalarına neden oluyor. “Tek tıkla ödeme” teknolojisi, sepet terk etme oranlarını düşürüyor.

Özellikle düzenli müşteriler için, “tek tıkla ödeme” vakitten tasarruf sağladığı için oldukça cazip bir yöntem. Günümüzde, tüketiciler açısından vakit oldukça değerli ve öncelikli. Tüketiciler, zamandan kazandıran her türlü teknolojiyi hızla benimsiyorlar.

İşletmeler için ticarette müşteri memnuniyeti kadar müşteri sadakati de oldukça değerlidir. “Tek tıkla ödeme” bu anlamda müşteri sadakatini artıran bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü sadakati yaratan güvendir. Kart bilgilerinin saklanacağına dair müşteri güveni işletmeye karşı sadakati de beraberinde getiriyor.

Cep telefonundan alışverişlerde tek tıkla ödeme şart

“Tek tıkla ödeme” teknolojisinin önemi, mobil uygulamalardaki çok daha fazla öne çıkıyor. Akıllı telefonların ekranları küçük olduğu için alışverişlerde çoklu adımlı ödemeler oldukça zor oluyor. Bu nedenle, akıllı telefonlardan yapılan alışverişler, online ticaret içinde henüz yeterli hacme ulaşabilmiş değil. Oysa yaygın kullanımı sebebiyle akıllı telefonlar e-ticaret için iyi bir araç.
Online ticarette alışveriş için girilen sitenin kullanıcı dostu olması tüketiciler için tabii ki cazip. Ancak unutulmaması gereken, tüketicilerin eninde sonunda ödeme sayfasına gideceği. Bu aşamada kolay, hızlı ve güvenilir bir ödeme sistemi ile karşılaşmadıkları taktirde alışverişten vazgeçme eğilimlerinin arttığı söylenebilir.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.