Yeni müşteri bulmak için enerji ve kaynak harcamak yerine, sürekli müşterilerin memnuniyetini artırmaya çalışmak, firmalar için çok daha verimli. Bunun da yolu, sadakat programlarından geçiyor.

Bazen satış ekibinizi ve enerjinizi yeni müşteriler bulmak için harekete geçirmek, pazarlama stratejiniz açısından en iyi seçenek olmayabilir. Belki, mevcut müşterilerinizin memnuniyetini artırmak için atacağınız küçük adımlar, size çok daha büyük faydalar sağlayacaktır. Üzerinde düşünmeye değer.

Çünkü araştırmalar, yeni müşteri bulmak için yapılan harcamaların, halihazırdaki müşterileri elde tutmak amacıyla gerçekleştirilen yatırımlarla karşılaştırıldığında, bazen 10 katına ulaştığını gösteriyor. Ayrıca rakamlara göre, firmaların sürekli müşterileri, yeni müşterilere oranla alışverişlerde yüzde 67 daha fazla harcama yapıyor.

Bu anlamda, sürekli müşterilerinizin firmanızla yakın ilişki içinde kalmasını sağlamak çok daha akıllıca görünüyor. İşte bu noktada, sürekli müşterilerinize kendilerini değerli hissettirecek küçük ödüller sunduğunuz sadakat programları önemli hale geliyor.

Müşterilerinize sürprizler yapın

Sadakat programlarıyla, sürekli müşterilerinizin markanızla olan bağlarının pekiştirilmesi ve yeni alımlar için harekete geçirilmeleri mümkün. Ancak, bunun için sadakat programlarının doğru yönetilmesi gerekiyor. Bu çerçevede, müşteri odaklı hazırlanacak sadakat programlarının başarı şansı oldukça yüksek.

Müşteri odaklı bir program hazırlayabilmeniz için, öncelikle müşteri talebinin hangi yönde olduğunu anlamanız şart. Bunun için, elinizde müşteri davranışlarını analiz edecek bir veri setinin bulunması gerekiyor. Böyle bir veriye de, ancak müşterilerinizle iletişim kanallarını açık tutarak ulaşabilirsiniz. Birçok firma, müşterileriyle iletişime geçmedikleri için büyük fırsat tepiyorlar, oysa müşterilerin kişisel ihtiyaç ve tercihlerini anlamak, onlara sunulacak küçük hediyelerin kişiye özel hale getirilmesinde oldukça önemli.

Çünkü, sanıldığının aksine, en çok indirimi sunan sadakat programları tüketiciler açısında en cazip ve başarılı programlar değil. İndirimler ya da bedava kargo gibi ödüller, tüketicileri tabii ki cezbediyor, ancak sürekli tekrarlanmaları halinde değil. Daha önemlisi, bu tür ödüller, onlara göre herkes için yapılabilir, oysa aradıkları daha kişisel bir şeyler.

Müşteriler indirimlerden çok aslında “statü” peşindeler. Kendilerinin değerli olduklarını hissetmek istiyorlar. O nedenle onlara sunacağınız küçük ödüller üzerine ciddi kafa yormalısınız, küçük sürprizler hazırlamalısınız. Herkes beklemediği bir anda ekstra bir ödül kazanmayı sever. Hiçbir nedene dayanmayan promosyonlar, müşterileri bu nedenle cezbediyor.

Küçük VİP hizmetleri sunun

Bazen de sevdiğinizden küçük bir hediye almak güzeldir. Örneğin, doğum gününde yeni piyasaya sürülmüş bir ürüne erişim için öncelik kazanmak, sevdiği markadan alınmış bir hediye olduğu için tüketicilere hoş geliyor. Doğum gününü hatırlamakla kalmayıp, yanında bir de hediye sunuyor olmanız, onları cezbedebiliyor. Keza, bekleme listesine almadan aramalarına hemen cevap vermek ya da sadece isminden adres bilgilerine ulaşmak gibi küçük VİP hizmetleri de, tüketicilerin hoşuna gidiyor.

Samimi ve pozitif olursanız da, siz kazanıyorsunuz. Çünkü araştırmalar, tüketicilerin yüzde 57’sinin kendilerine isimleriyle hitap eden, yüzde 65’Inin de daha önce ne aldığını bilen mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ettiğini gösteriyor.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.