İlk zamanlarda yardımcı bir uygulama olarak görülen ancak günümüzde akıllı telefonların olmazsa olmazları arasına yer alan Whatsapp, özünde bir mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak bu uygulamanın kullanım alanı, zamanla mesajlaşmanın çok ötesinde geçmiştir. Öyle ki, e-ticaret faaliyetleri yürüten işletmelerin, Whatsapp üzerinden müşteri desteği sağladığını söylemek dahil mümkündür. Bunun farkında olan Whatsapp geliştiricileri, bu amaca hizmet etmek için Whatsapp Business kullanımını geliştirmiştir. Peki Whatsapp Business nedir?

Whatsapp Business Nedir?

Whatsapp Business, adından da anlaşılabileceği üzere işletmelerin müşterileri ile iletişimlerini desteklemek ve müşterilerine daha hızlı bir şekilde cevap verebilmek adına geliştirilmiştir. Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, Whatsapp Business ile birlikte işletmelerin daha önce mail üzerinden gerçekleştirdikleri iletişim, Whapsapp uygulamasına taşınmış ve bu sayede daha etkili ve daha hızlı bir yapıya kavuşmuştur. 

Whatsapp Business Nasıl Kullanılır? 

Bugünün şartları nezdinde ifade etmek gerekirse, Whatsapp Business ücretsiz bir kullanıma sahiptir. Ancak ilerleyen dönemlerde bu çerçevede bir ücret talep edilip edilmeyeceğine yönelik herhangi bir bilgi söz konusu değildir. İşletmeleri bu yazılımı kullanmaya iten ise, söz konusu yazılımın normal Whatsapp’tan çok daha farklı olması ve daha gelişmiş özellikleri desteklemesidir. Örneğin, profil kısmının sağ üst tarafında yer alan kalem simgesine tıklayan kişilerin de göreceği üzere, buradaki seçenekler kısmında normal Whatsapp uygulamasında yer almayan;

  • Konum,
  • Şirket  tanımı,
  • İnternet sitesi,
  • E-posta adresi gibi seçenekler mevcuttur. 

Whatsapp Business İşletmelere Faydaları

1. Geliştirilmiş Müşteri Hizmetleri Desteği

Müşteri hizmetleri dendiği zaman çoğu kişinin aklına uzun bekleme sürelerinin geldiğini söylemek mümkündür. Oysa birikmiş destek taleplerinden arınmayı ve müşterilere daha hızlı bir dönüş yapmayı sağlayan Whatsapp Business için böyle bir durum söz konusu değildir. Bu çerçevede Whatsapp Business faydaları açısından şu özelliğin ele alınması mümkündür; otomatik mesaj. Yani Whatsapp Business kaydı bulunan herhangi bir işletmeye mesaj atan müşterilerin, otomatik mesaj ile karşılaşarak sorunlarına cevap bulma imkanları mevcuttur. 

2. Kurumsal Kimlik Desteği ve Güvenilir Hizmet

Bilindiği üzere özellikle e ticaret ile uğraşan işletmeler açısından kurumsal kimliğin önemi büyüktür. Bu, daha profesyonel bir firma algısı oluşturabilmenin en temel koşuludur. Bu sebeple müşterilerine daha profesyonel çalışma ilkeleri çerçevesinde hizmet sunmak isteyen firmaların Whatsapp Business’ı tercih etmeleri mümkündür. 

Whatsapp Business’ın aynı zamanda hizmet ve firma güvenilirliği nezdindeki önemi de büyüktür. Bunun temel nedeni, firma profiline gerekli olan bilgilerin eklenebilmesidir. İletişim numaraları, mağaza konumu, web site adresleri gibi temel bilgilerden meydana gelen söz konusu bilgiler nezdinde firma daha ulaşılabilir ve güvenilir bir mark algısı oluşturabilecektir. Bununla birlikte söz konusu bilgiler nezdinde onaylı bir hesaba sahip olmak da müşterilerinizin firmanıza yönelik güvenlik endişelerini ortadan kaldırabilecektir. 

3. Alternatif Erişim Kanalı

Instagram ya da benzeri uygulamaları kullanmaya başlamamış insanlar hala vardır. Ancak Whatsapp, hemen herkesin telefonunda yer alan bir uygulamadır. Bu sebeple Whatsapp Business kullanan firmaların, küresel erişim kanallarından biri olan bu uygulama sayesinde müşterilerine ulaşabilmek için farklı bir imkan elde ettiklerini söylemek mümkündür. Müşteriler ile firma arasındaki erişilebilirliği destekleyen uygulama, Whatsapp Business’tır. 

Bonus: Moka’nın kolay e-ticaret altyapısı ile Whatsapp Business hesabınızdan link göndererek hemen satış yapmaya başlayın! Başvurmak için buraya tıklayın!

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.