Teknoloji sürekli olarak gelişmektedir.  Bu gelişme, para akışının sağlanmasında da kendini göstermektedir.   Yurt içi ve yurt dışı para akışının hızlı ve sorunsuz bir şekilde herkes tarafından yapılabilmesi teknoloji sayesinde oldukça kolaylaşmıştır.  Yurt dışından ödeme almak ve bunu güvenli bir şekilde mümkün kılmak için popüler olarak 5 tane seçenek sunulmaktadır.  Bu seçenekler;

  1. Havale yöntemi ile ödeme sağlamak
  2. EFT ile ödeme sağlamak
  3. Kredi ve banka kartı ile ödeme sağlamak
  4. Mobil ödeme
  5. Cüzdan, şeklindedir. 

Havale Yöntemi İle Ödeme Nasıl Alınır?

Havale yöntemi, aynı bankada hesabı bulunan kişilerin karşılıklı olarak para transferi sağladığı yöntemdir.  Havale yöntemi ile para akışı sağlamak isteyen kişi veya kurumların hesaplarının aynı bankada olması gereklidir. Genel anlamda yurtdışına satış işlemi düşünen yabancı müşteriler, bu yöntemi çok kullanmamaktadır.

EFT İle Ödeme Almak 

Yurt dışından ödeme almak isteyen kişilerin kolaylıkla yararlanabileceği ödeme yöntemlerinden biri de EFT ile ödeme yöntemidir.

EFT ödeme yöntemi, farklı 2 bankanın karşılıklı olarak yaptıkları para transferine denmektedir.  EFT yöntemini kullanmak isteyen kişi veya kurumların dikkat etmesi gereken bir durum vardır.  Firmaların çalıştığı banka il tüketicilerin hesaplarının bulunduğu bankaların birbirinden farklı olması gerekir.  Yurt dışında bu ödeme yöntemini kullanan pek çok insan vardır.  Havale ile para alışverişi yapmak, oldukça kolaydır. 

Kredi ve Banka Kartı İle Ödeme Yöntemi

Yurtdışından ödeme almak isteyen pek çok kişi veya kurum aktif olarak kredi /banka kartı üzerinden ödeme almaktadır.  Bu ödeme yöntemini sağlamanın yolu sanal pos anlaşmalarıdır.  Bu ödeme yöntemi ile transferi gerçekleştirmek isteyen kişilerin sanal pos anlaşması yapması gerekir.  Sanal pos anlaşması bulunmayan kişi veya kurum bu ödeme yönteminden yararlanamaz.

Dijital Cüzdan İle Ödeme Almak 

Para transferi sırasında kullanılan yöntemlerden biri de dijital cüzdandır. Dijital cüzdan, e-cüzdan olarak da bilinmektedir. Dijital cüzdanlar ile müşterilere ait kart bilgileri ve kişisel bilgiler saklanmaktadır.  Bu sistemi kullanarak ödeme yapmak isteyen kişiler, sadece telefonuna gelen 3D Secure kodu ile işlemlerini tamamlamaktadır. Herhangi bir prosedür ve karmaşıklık söz konusu değildir.

Dijital cüzdan, güvenli ve kolay bir şekilde transferin sağlanması için kullanılan ödeme yöntemidir.

Mobil Ödeme Yöntemi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ödeme yöntemlerinde de gelişmeler yaşanmıştır.  Bu gelişmelerden biri de mobil ödeme yöntemleridir.  Teknolojik aletlerin yoğun bir şekilde kullanılması mobil ödeme yöntemlerinin kullanılmasına ve yaygın hale gelmesine olanak tanımıştır.  Mobil ödeme yöntemi ile yapılan transferler ve alışverişler telefon faturalarına yansıtılmaktadır.

Mobil ödeme yöntemini kullanacak kişi veya kurumlar, GS firmalarından mobil ödeme yöntemini açtırmalı ve içerde transferi sağlayacak kadar para limiti bulundurmalıdır.  Mobil ödeme için gereken bu şart sağlandığı takdirde transfer hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.  Ülkemizde kullanımı yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu ödeme yöntemi dünya genelinde oldukça popülerdir.

Ödeme yöntemi seçerken dikkat edilmesi gereken durumlar ise aşağıda verildiği gibidir. 

  1. Yapılacak işlemler, güvenilir firma veya bankalar üzerinden gerçekleştirilmelidir.
  2. Herhangi bir güven sağlamayan kişi veya kuruma para transferi sağlamak ve kişisel bilgileri sunmak doğru değildir.
  3. Ödeme yöntemi seçerken kişi kendi para limitine ve bilgi sahibi olduğu ödeme yöntemini tercih etmelidir.
  4. Telefon üzerinden banka bilgilerine ulaşmak isteyen dolandırıcılara herhangi bir kart bilgisi veya kişisel bilgi verilmesi doğru değildir.  Bunlara dikkat etmek para kaybı yaşamamaya ve kişiler bilgilerin korunmasına yardımcı olacaktır

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.