Yurt dışından para transferi yapmak, ülkede bulunan bir kişinin, bir başka ülkede bulunan kişi ya da firmaya  para gönderme işlemine kapsamaktadır. İnternet üzerinden gönderilen bu para, alıcı kişinin kurumdan nakit veya dijital olarak talep etme durumuna bağlı olarak kendisine teslim edilmektedir. Yurt dışından para transferi nasıl yapılır? Sorusuna yönelik detaylı cevaplandırma ise aşağıda verildiği gibidir.

Gelişen teknoloji ile birlikte para transfer işlemlerinde de yenilikler meydana gelmiştir.  Günümüzde herkes para transfer işlemini kullanmakta ve kullanırken herhangi bir zorluk yaşamamaktadır.  Ancak burada önemli olan nokta yurt dışından para transferi yaparken kişi veya kurumun transfer yapacağı şirketi doğru bir şekilde seçmesidir. Bu sebeple firma seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsur vardır. Bu unsurlar;

Güvenlik: Transferi gerçekleştirecek firmanın parayı güvenli bir şekilde ileteceğinden emin olunmalıdır.

Döviz kuru: Hizmet seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus döviz kurudur.  Çünkü büyük para transferlerinde döviz kurunun etkisi daha da büyük olacaktır.  Buna dikkat edilmelidir.

Transfer hızı: Para transferi işlemlerinde sürecin hızlı ilerlemesi oldukça önemlidir.  İhtiyaçların hızlı ve şekilde gerçekleşebilmesi adına hızlı para transferi sağlayan firmaların tercih edilmesi kişi veya kurum için daha yararlı olacaktır.

Yurt Dışına Para Transferi Yapmanın Maliyeti 

Yurt dışına para transferi yapmanın güncel olarak belirlenmiş net bir ücreti yoktur.  Transferin maliyeti genel anlamda   seçilen firmaya göre değişiklik göstermektedir.  Bununla birlikte paranın gönderildiği ülke ve havale işlemlerinin ödeme yöntemlerine göre de bu değişikliğin desteklendiğini söylemek mümkündür.  Örneğin; kredi kartı, banka kartı veya nakit gibi işlemlerde ayrı ayrı tutarlar talep edilmektedir.

Güncel döviz kuru para transferi maliyetini belirleyen faktörler arasındadır.  Özellikle uluslararası yapılmış para transferi anlaşmaları ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve alınan ücretlere, komisyon oranlarına dikkat edilmelidir.

Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yurt dışına para göndermenin nasıl yapıldığı çalışılan firmaya göre değişmektedir.  Ancak genel hatlarıyla para transferi şu başlıklar altında yapılmaktadır:

  1. Para transferi yapılacak firmada, transferi yapan kişinin hesap açması gerekir.
  2. Firma, hesap işlemlerinden sonra kişiyle detaylı olarak iletişime geçmektedir.  Görüşme sırasında döviz kurları, maliyet para transferinin gerçekleşmesi için gerekli konuları onaylar.
  3. İşlemler devam ederken parayı alacak kişinin hesap bilgileri yetkililere iletilir.   Ve bu işlemler mail veya firmanın kendi sitesi üzerinden ayrıntılı olarak takip edilmektedir.
  4. Son olarak, para transferi hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Yurt dışı Para Transferi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para transfer işlemi, dikkat edilmesi gereken önemli işlemlerden biridir.  Özellikle yurt dışı transfer işlemleri için kişi veya kurumun dikkat etmesi gereken birkaç husus vardır. Bunlar aşağıda verildiği gibidir.

  1. Para transferi yapılacak ülkenin güncel döviz kuru ya para birimleri ile alakalı güncel olarak bilgi sahibi olmak gerekir.
  2. Para transferi sırasında ortaya çıkacak ücret ve komisyonların ayrıntılı olarak bilinmesi gerekir.
  3. Para transferi konusunun en önemli başlığı güvenliktir.  Kişisel bilgilerin güvenliği oldukça önemlidir.  Güvenliğin yeterli olmadığı düşünülen bir firmayla para transferi yapmak doğru değildir.  Bu durum hem para kaybının yaşanmasına hem de finansal bilgilerin tehlikeye düşmesine sebep olacaktır.
  4. Bu anlamda para transferi yapılacak firmanın güvenilir ve doğru bir firma olmasına dikkat edilmelidir.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.