Son yıllarda dijitalleşen alışveriş deneyimi ile birlikte banka ve kredi kartı kullanım oranı dikkat çekici şekilde artmaktadır. Ödemelerin daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılması için kullanıcılar kendilerine sunulan kart saklama seçeneğini tercih etmekteler. İnternetten yapılan ödeme işlemlerinde kullanıcılar kart bilgilerini her işlem için farklı farklı sitelere girmek yerine saklı kartlarından ödeme yapmayı daha kullanışlı ve güvenli bulmaktadır.

Kart Bilgileri Nasıl Saklanır?

İnternette ya da fiziksel noktalarda akıllı telefonlarınızla yapacağınız ödemeler için kart bilgilerinizi güvenli bir şekilde saklayan yazılımlar mevcuttur.

Kullanıcı kart saklama hizmeti sağlayan sisteme üye olduktan sonra 16 haneli kart numarası, kartın son geçerlilik tarihi, kart üzerindeki isim ve soyisim bilgilerini girerek kartını saklayabilir.

Kredi Kartı Bilgilerinin Saklanmasının Faydaları

Kart bilgisi girmeden alışveriş yapmak hem kart sahipleri hem de bu hizmeti kullanan işletmeler için çeşitli faydalar sağlamaktadır.
Kart sahipleri kart bilgisini girmeden ödeme yapma işlemini hem kullanışlı hem de daha güvenli olduğu için tercih etmektedir. Kart bilgilerini saklamak kullanıcıya her alışverişinde aynı kart girme süreçlerinden kurtarır. Bu hem zaman, hem de güvenlik açısında fayda sağlar. Kart bilgilerini birçok online alışveriş sistemine girmek yerine tek bir sisteme girmek güvenli alışverişi artıracaktır.

Firmalar açısından kart saklamanın önemlerinden biri ödeme süreçlerinde sistemsel ya da son kullanıcı kaynaklanabilecek hataların sebep verebileceği alışverişten vazgeçme risklerini en aza indirmesidir. Kart saklama hizmetini müşterilerine sunan firmalar yaşanacak satış kayıplarından en asgari düzeyde etkilenerek gelirlerini arttırma ve müşterilerine güvenli alışveriş deneyimi sunmanın ayrıcalığını yaşarlar.

B2B Çalışan Firmalar İçin Kart Saklamanın Önemi

B2B hizmet veren firmalar için kart saklama işleminin en önemli faydası özellikle fiziki noktalarda saha personelleri tarafından yapılan nakit tahsilatların dışarıda dolaşma riskinin ortadan kalkmasıdır. Normal düzende sahadaki personel ödemeyi nakit olarak alır ve dışarıda olduğu sürece yaptığı tahsilatların nakitlerini taşımak zorunda kalır. Bu hem personel hem de firma için güvenlik ve finansal açıdan riskler taşır. Her personel için de fiziki bir pos temin etmek hem maddi hem de ergonomi açısından mümkün değildir. Diğer taraftan ödeme yapacak firmalar da kart bilgilerini sahadaki tahsilat yapan personel ile paylaşmak istemeyebilir. Bu durumda ödeme seçeneklerinde kart saklama hizmetinin olması ticarette karşılıklı güven yaratır ve karşılıklı fayda sağlar.

Moka ile çalışan bayilerimiz kart saklama hizmeti standartlarına sahip olduğumuzu, PCI DSS sertifika süreçlerine uyumluluğumuzun periyodik olarak denetlendiğini bilerek bu hizmetten yararlanmaktalar. Kart saklama ile ilgili teknik bilgilere ve kart saklama API’sine ulaşmak için lütfen Moka’nın geliştirici sayfasını ziyaret ediniz.
https://developer.moka.com/home.php?page=kart-saklama-akisi

Moka’nın kart saklama özelliği ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz bizimle dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Tel: +90 850 333 9899
E-posta: info@moka.com

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.