KART SAHİPLERİ İÇİN GÜVENLİK UYARILARI

MOKA olarak güvenliğinize önem veriyor, en yeni ve teknolojik önlemleri sizin için takip ediyoruz. MOKA sanal pos (MokaPOS) kullanan üye işyerleri üzerinde işlem yapan kart sahibi müşterilerimiz olarak kişisel güvenliğinizi sağlamak ve bilgilerinizin gizliliğini koruyabilmeniz için müşterilerinizin ve sizlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktaları hatırlatmak isteriz.

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) duyurularına ulaşmak için tıklayınız.
BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin sosyal medya ve mobil uygulama dolandırıcılığına karşı önerileri için tıklayınız.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve BKM işbirliği ile telefonda ikna dolandırıcılıklarına yönelik müşterilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olan “İki Kişinin Bildiği Sır Değildir” temalı kamu spotuna ulaşmak için tıklayınız.
Ticaret Bakanlığı tarafından sahte site dolandırıcılıklarına karşı tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla hazırlanmış olan kamu spotuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Sahte Reklamlar ve İletiler

Bilgi güvenliğiniz açısından, markaların unvan, logo ve kurumsal kimlik bilgileri taklit edilerek sahte kampanyalar düzenlenen sosyal medya dahil tüm dijital mecralardaki reklamlarda yer alan linklere tıklamamanızı ve bu linkler aracılığıyla kart bilgilerinizi, müşteri numaranızı, internet/mobil bankacılık şifrenizi, kart şifrenizi, cep telefonunuza gönderilen tek seferlik SMS işlem onay şifrenizi, varsa MOKA üyelik bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmamanızı önemle hatırlatırız. MOKA tarafından hiçbir koşul ve durumda üye işyerlerimizden sözlü veya yazılı olarak bu bilgiler talep edilmemektedir.

MOKA’nın tüm sosyal medya hesaplarına https://www.moka.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sosyal medyada resmi marka hesaplarımız dışındaki hesaplara itibar etmeyiniz.

SMS, e-posta ile yönlendirildiğinizde sayfasının en üstündeki adres çubuğunda https://www.moka.com ya da https://pos.moka.com adresinin yer aldığından emin olunuz.

 

Dolandırıcılık İletileri ve Aramaları

Sizi arayan, kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı olarak tanıtan veya sosyal medya/e-posta üzerinden arkadaşınız ya da ticaret yaptığınız şirket gibi davranan dolandırıcılar olabilir.

Şifre ve bilgi güvenliğiniz için;

Kart bilgileriniz, müşteri numaranız, internet/mobil bankacılık şifreniz, kart şifreniz ve CVV kodunuz, cep telefonunuza gönderilen tek seferlik SMS işlem onay şifreniz size özeldir.

MOKA sanal pos altyapısını kullanan üye işyerleri tarafından hiçbir koşul ve durumda kart sahiplerinden sözlü veya yazılı olarak bu bilgiler talep edilmemektedir. Dolayısıyla, sizi arayan ve bilgilerinizi paylaşmanızı isteyen kişilere cevap vermemenizi önemle rica ederiz.

Tarafınızca yapılmamış olan işlemler ile ilgili gönderilen e-posta içeriğindeki eklere tıklamayınız.

 

Mobil Uygulamalar Üzerinden Dolandırıcılık Olayları

Cihazınızın uygulama marketi (Google Play, App Store) dışındaki ortamlardan uygulama indirmeyiniz. MOKA’ya ait mobil uygulamaları cihazınıza indirirken, uygulama adının hemen altında “MOKA ÖDEME KURULUŞU A.Ş.” markasının bulunduğundan emin olunuz. MOKA sanal pos (MokaPOS) altyapısını kullanan uygulamalarla ilgili şüpheniz varsa Moka Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçiniz.

Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli konu başlıklarıyla gelen SMS, İletişim Uygulamaları vb her türlü uygulama ve e-posta iletilerindeki linklere tıklamayınız.

MOKA ödeme altyapısı üzerinden ödeme işlemi yaptığınız cep telefonunuz, tabletiniz ya da kişisel bilgisayarınızda virüs temizleme programı bulunduğundan ve programın güncel olduğundan emin olunuz.

 

Kredi Kartı Güvenliği

Harcama yapacağınız işyerleri dışında kart numaranızı ve geçerlilik tarihini üçüncü şahıslara vermeyin.

Kredi kartınızı kullanması için asla başkalarına vermeyin.

Harcama yaptığınız işyerlerinden ayrılmadan önce kartınızı geri alıp almadığınızı kontrol edin.

Kredi kartınızı başkalarının kart üzerindeki bilgileri okuyabileceği ortamlarda açıkta bırakmayın.

Kredi kartı şifrenizi işyeri, MOKA ve kartınızın ait olduğu banka personeli kimseye söylemeyin ve hiçbir yere yazmayın. İşlemlerinizin hiçbir aşamasında sizden şifre bilginizi istenmez.

Kartınızla ilgili şüpheli bir işlem tespit ettiğinizde doğrudan bankanızla iletişimde olunuz.

 

Genel Güvenlik

Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanın, işletim sisteminizi ve programlarınızı sürekli güncelleyin.

Antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösterin.

İnternet kafe gibi ortak kullanılan bilgisayarlardan online ödeme işlemleri yapmayın.

MOKA tarafından size sunulan herhangi bir ürün, hizmet ya da servisin şifresini cüzdanınızda veya çantanızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.

Şifrenizi telefon numaranız, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı, doğum günü gibi özel gün ve tarihleri ve tahmine açık bilgiler olarak belirlemeyiniz.

Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz yöntemler cep telefonlarına yetkisiz erişim riski doğurabilmektedir. Bu nedenle güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz ağları kullanmayınız.

Bluetooth üzerinden gelen, kaynağını ve güvenilirliğini bilmediğiniz dosyaları da kabul etmeyin; ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapalı tutun.

 

Şüpheli Durumlarda Yapmanız Gerekenler

MokaPOS ödeme altyapısını kullanan işyerleri tarafından size temin edilen herhangi bir ürün, hizmet ya da servisin kullanımında bir anormallik tespit ettiğinizde; şifrenizi veya cihazınızı kaybettiğiniz ya da çaldırdığınızda lütfen durumu derhal ilgili işyerine yazılı ve/veya telefon üzerinden bildiriniz.

Doğrudan MOKA tarafından size temin edilen herhangi bir ürün, hizmet ya da servisin kullanımında bir anormallik tespit ettiğinizde; şifrenizi veya cihazınızı kaybettiğiniz ya da çaldırdığınızda lütfen ilgili durumu derhal MOKA’nın sistemlerinde kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden info@moka.com adresine ya da +90 850 333 9899 numaralı Moka Müşteri Hizmetlerine bildirin.

Size ulaşılabilmesi için; MOKA veya üye işyerlerinin sistemlerinde kayıtlı olan telefon, e-posta ve adres bilgilerinizin her zaman güncel olmasına dikkat ediniz. Şüpheli bir durumla karşılaşmanız durumunda işyeriniz ile irtibata geçiniz, işyerinizle ilgili de şüpheli bir durum tespit ettiğinizde MOKA ile iletişime geçiniz.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.