MOKA ÜYE İŞYERLERİ İÇİN GÜVENLİK UYARILARI

MOKA olarak güvenliğinize önem veriyor, en yeni ve teknolojik önlemleri sizin için takip ediyoruz. Üye işyerlerimizin kişisel güvenliğini sağlamak ve bilgilerinizin gizliliğini koruyabilmeniz için dikkat etmesi gereken bazı önemli noktaları hatırlatmak isteriz.

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) duyurularına ulaşmak için tıklayınız.
BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin sosyal medya ve mobil uygulama dolandırıcılığına karşı önerileri için tıklayınız.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve BKM işbirliği ile telefonda ikna dolandırıcılıklarına yönelik müşterilerimizi bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olan “İki Kişinin Bildiği Sır Değildir” temalı kamu spotuna ulaşmak için tıklayınız.
Ticaret Bakanlığı tarafından sahte site dolandırıcılıklarına karşı tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla hazırlanmış olan kamu spotuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Sahte Reklamlara ve İletiler

Bilgi güvenliğiniz açısından, markaların unvan, logo ve kurumsal kimlik bilgileri taklit edilerek sahte kampanyalar düzenlenen sosyal medya dahil tüm dijital mecralardaki reklamlarda yer alan linklere tıklamamanızı ve bu linkler aracılığıyla kart bilgilerinizi, müşteri numaranızı, MOKA üyelik bilgilerinizi, cep telefonunuza gönderilen tek seferlik SMS işlem onay şifrenizi hiç kimseyle paylaşmamanızı önemle hatırlatırız. MOKA tarafından hiçbir koşul ve durumda üye işyerlerimizden sözlü veya yazılı olarak bu bilgiler talep edilmemektedir.

MOKA’nın tüm sosyal medya hesaplarına https://www.moka.com adresinden ulaşabilirsiniz. Sosyal medyada resmi marka hesaplarımız dışındaki hesaplara itibar etmeyiniz.

MokaPOS Yönetim Paneline erişim sağlamak için internet tarayıcınızın adres çubuğuna https://pos.moka.com yazıp buradaki giriş formuna “Üye İşyeri ID, Kullanıcı Adı (MOKA’da kayıtlı e-posta adresiniz) ve şifrenizi” giriniz.

SMS, e-posta ile yönlendirildiğinizde sayfasının en üstündeki adres çubuğunda https://www.moka.com ya da https://pos.moka.com adresinin yer aldığından emin olunuz.

MokaPOS Yönetim Paneline başka bir giriş yöntemi yoktur.

 

Dolandırıcılık İletileri ve Aramaları

MOKA üye işyeri olarak bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli konu başlıklarıyla gelen SMS/mesajlaşma uygulaması/e-posta içeriğindeki linklere tıklamayınız.

Tarafınızca yapılmamış olan işlemler ile ilgili gönderilen e-posta içeriğindeki eklere tıklamayınız.

 

Mobil Uygulamalar Üzerinden Dolandırıcılık Olayları

Cihazınızın uygulama marketi (Google Play, App Store) dışındaki ortamlardan uygulama indirmeyiniz. MOKA’ya ait mobil uygulamaları cihazınıza indirirken, uygulama adının hemen altında “MOKA ÖDEME KURULUŞU A.Ş.” markasının bulunduğundan emin olunuz.

Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli konu başlıklarıyla gelen SMS, İletişim Uygulamaları vb her türlü uygulama ve e-posta iletilerindeki linklere tıklamayınız.

MokaPOS işlemi yaptığınız cep telefonunuz, tabletiniz ya da kişisel bilgisayarınızda virüs temizleme programı bulunduğundan ve programın güncel olduğundan emin olunuz.

 

Tek Kullanımlık Şifre SMS’i Ulaşan Cep Telefonu Bilgilerinin Ele Geçirilmesi

MokaPOS Yönetim Paneli (https://pos.moka.com) giriş ekranında cep telefonu bilgilerinizi (telefon numarası, markası, modeli v.b) istenmemektedir. Sadece şifrenizi unuttuğunuzda şifrenizi sıfırlamak istediğiniz durumda MOKA’da kayıtlı cep telefonunuzu girmeniz istenir. Şifre sıfırlama özelliği haricinde bu türden mesajlarla karşılaşırsanız, kesinlikle bilgilerinizi paylaşmayınız ve hemen +90 850 333 9899 Moka Müşteri Hizmetlerini arayarak ya da info@moka.com e-posta adresine mesaj atarak bilgi veriniz.

 

Genel Güvenlik

Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanın, işletim sisteminizi ve programlarınızı sürekli güncelleyin.

Antivirüs, anti spyware ve kişisel firewall gibi koruma kalkanları kullanmaya özen gösterin.

İnternet kafe gibi ortak kullanılan bilgisayarlardan MOKA ile ilgili işlemleri yapmayın.

MOKA tarafından size sunulan herhangi bir ürün, hizmet ya da servisin şifresini cüzdanınızda veya çantanızda yazılı olarak bulundurmayın ya da cep telefonunuza kaydetmeyin.

Şifrenizi telefon numaranız, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı, doğum günü gibi özel gün ve tarihleri ve tahmine açık bilgiler olarak belirlemeyiniz.

Wi-Fi, Bluetooth, kızılötesi gibi kablosuz yöntemler cep telefonlarına yetkisiz erişim riski doğurabilmektedir. Bu nedenle güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz ağları kullanmayınız.

Bluetooth üzerinden gelen, kaynağını ve güvenilirliğini bilmediğiniz dosyaları da kabul etmeyin; ihtiyaç duymadığınız zamanlarda bu uygulamaları kapalı tutun.

 

Şüpheli Durumlarda Yapmanız Gerekenler

MOKA tarafından size temin edilen herhangi bir ürün, hizmet ya da servisin kullanımında bir anormallik tespit ettiğinizde; şifrenizi veya cihazınızı kaybettiğiniz ya da çaldırdığınızda lütfen ilgili durumu derhal “üye işyeri numaranız” ile birlikte MOKA’nın sistemlerinde kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden info@moka.com adresine ya da +90 850 333 9899 numaralı Moka Müşteri Hizmetlerine bildirin.

Size ulaşabilmemiz için; MOKA sistemlerinde kayıtlı olan telefon, e-posta ve adres bilgilerinizin her zaman güncel olmasına dikkat ediniz. Şüpheli bir durumla karşılaşmanız durumunda MOKA ile irtibata geçiniz.

 

Kullanım Verilerinizin Kaybolması ya da Çalınması

MOKA tarafından sunulan MokaPOS Yönetim Paneli ve Mobil Uygulamaların erişim bilgilerinin kaybolması ya da çalınması durumlarında aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Şüpheli işlem yapılma ihtimaline karşın öncelikle üyeliğinizin pasife alınması için info@moka.com adresine ya da +90 850 33 9899 numarası üzerinde Moka Müşteri Hizmetlerine bilgi verin.
  • MokaPOS Yönetim Paneli şifrenizi sıfırlamak için Şifre Sıfırlama Rehberinde anlatılanları uygulayın.
  • Moka Mobil Uygulamalarını kullandığınız akıllı cihazınızın kaybolması ya da çalınması durumunda derhal info@moka.com adresinden ya da +90 850 33 9899 numarası üzerinden MOKA’ya bilgi verin.
  • Moka Mobil Uygulamalara girişte kullandığınız bilgileri unuttuğunuzda ya da erişemediğinizde uygulama üstünde bulunan şifre sıfırlama özelliğini kullanın ya da +90 850 333 9899 numaralı Moka Müşteri Hizmetlerinden destek alın.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.