Dijital Çağ: Yeni Nesil Ödeme Sistemleri

Ödemeler dünyasının önde gelen temsilcileri, Türkiye’de ödeme hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının, finansal servislere erişimin kolaylaştırılmasının üzerine PSM “Gündem Toplantısı”nda bir araya geldi.

15 Mart’ta InterContinental İstanbul’da düzenlenen toplantıya katılarak değerli görüşlerini kamuoyuyla paylaşan ÖDED, Paynet, Ödeal, SRP Legal, Moka ve Papara yöneticileri, Finansgundem.com üzerinden binlerce kişinin izlediği oldukça başarılı bir canlı yayında görüşlerini paylaşma fırsatı buldu. “Dijital Çağ: Yeni Nesil Ödeme Sistemleri” ana temalı toplantının moderatörlüğünü ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık yaptı. Paynet Genel Müdürü Bakay Korkmaz, SRP Legal Kurucu Ortağı Avukat Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör, Moka Genel Müdürü Selim Güsar ile Papara CEO’su İlker Diker de konuşmacı olarak katıldılar.

Canlı yayının açılış konuşmasını yapan Eliaçık, ÖDED’in hedef ve vizyonundan söz ederek “Hedefimiz, Türkiye’yi ödeme sistemleri alanında dünyada lider ülke ve markalardan biri haline getirmek. Bunu başarmak için de sektörün kendini değerlendirmesi, ihtiyaçlarını ortaya koyması ve kabul görmesi önemli unsurlardan biri” diyerek sözlerine başladı. FinTech’lerin önemine vurgu yapan Eliaçık, “Herkesin genel olarak kabul ettiği kurallardan biri, yeni nesil ödeme sistemleri ve FinTech’lerin finans dünyasına katılımı… Bu, geniş kitlelerin finansal servislere erişmesinin önündeki en büyük fırsatlardan biri. Ülkemizde 15 yaş üstü nüfusun yüzde 43’ünün herhangi bir finansal kuruluşta hesabı olmadığını biliyoruz. Kadın nüfusta bu oranın yüzde 70’lere ulaştığını biliyoruz. Finansal katılımın sağlanmasının önünde yeni oyuncular olarak gördüğümüz ödeme para kuruluşları ve FinTech’lere ciddi anlamda sorumluluk düşüyor. Bu negatif bir durum gibi gözükse de aslında ciddi bir fırsat” yorumunu yaptı. Bankaların bu yeni dönemde FinTech kuruluşlarını bir iş ortağı gibi görmesi gerektiğine dikkat çeken Eliaçık, “FinTech’ler teknolojiye hakimiyet odaklı çalışmaları sayesinde finansal hizmetlerin etkin ve verimli çalışmasına da itici güçlerden biri. Bunu yaparken de sadece kendileri değil; işbirliği içinde olduğu finansal kuruluşlar ve başka paydaşlarıyla da ortak iş modelleri üretiyorlar” dedi…

Haberin Kaynağı: Finans Gündem
Haberin Linki: http://www.finansgundem.com/haber/dijital-cag-yeni-nesil-odeme-sistemleri-gundem-toplantilari-3/1292944
Haberin Tamamı: PSM Gündem Toplantıları

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.