Bu belgede sizlere MokaPOS Yönetim Paneli üzerinden başarılı bir ödemeyi nasıl iptal edebileceğinizi ve nasıl iade talebinde bulunabileceğinizi anlatacağız.

Öncelikle “iptal” ve “iade” kavramları üzerinde duralım. Her iki kavram da başarılı ödemeler için geçerlidir.

İptal, ödemenin yapıldığı gün içinde kart sağlayıcı bankanın gün sonu yapmasından önce üye işyeri tarafından MokaPOS Yönetim Paneli ya da kendi sistemi aracılığı ile MOKA’nın web servisi üzerinden yapılmalıdır.

Gün sonu alındıktan sonra yapılacak geri ödeme işlemleri ise iade olarak ifade edilir ve iadeler için üye işyerlerimizin iade talebi iletmeleri gerekir. İade talebi MokaPOS Yönetim Panelinden ya da servis aracılığı ile kendi sisteminizden MOKA’ya iletilebilir. İade işlemi üye işyerinin MOKA’da yeterli bakiyesi olması durumunda bir sonraki iş günü MOKA finans birimi tarafından gerçekleştirilir. Eğer üye işyerinin yeterli bakiyesi yoksa operasyon@moka.com adresi ile iletişime geçilerek iade tutarının yatırılacağı bir hesap bilgisi talep edilir ve tutarı bu hesaba gönderilmelidir. İade işlemleri MOKA tarafından onaylandıktan sonra kart sahibi bankaya göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 3 iş günü içinde kart hareketlerine yansır.

ÖNEMLİ NOT: Banka kartlarında (debit kartlarda) iptal işlemi uygulanamamaktadır. Debit kartla yapılan işlemlerde ödemeden vazgeçilmesi istendiğinde iade talebi süreci uygulanmalıdır.

MOKA’da İptal ve İade Talebi İşlemleri

İşleme başlamak için https://pos.moka.com adresinden Üye İşyeri ID, E-posta ve Şifre bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

MokaPOS Yönetim Paneli kullanıcı bilgilerinizde cep telefonu numaranız kayıtlı ise güvenlik sebebiyle her gün ilk giriş denemenizde tek seferlik 4 haneli bir güvenlik kodu gelir. Bu kodu ilgili alana girip devam edin.

MokaPOS Yönetim Paneli kullanıcısına cep telefonu tanımlanması ile ilgili detaylı bilgiyi MokaPOS Paneline Kullanıcı Cep Telefonu Numarası Nasıl Tanımlanır? yazımızda bulabilirsiniz.

İptal ve iade işlemleri için menüden “Ödemelerim” öğesini tıklayarak “Üye İşyeri Ödeme Listesi” sayfasına erişim sağlamalıyız.

Ödemelerin iptal edilmesi ya da iade talebinde yapılması için “başarılı ödeme” durumunda olması gerekmektedir. MokaPOS’ta ödeme durumlarını gösteren renk haritası yukarıdaki görselde 2 numaralı alanda gösterilmiştir.

İptal etmek ya da iade talebinde bulunmak istediğimiz ödeme için 3 numaralı alanda görünen “Ödeme ID” bağlantısına tıklayarak ödeme detay sayfasını görüntülemeliyiz.

İlk olarak “iptal” işlemini incelemek adına örnekte aynı gün içinde yapılmış bir işlemi ele alacağız.

Karşımıza gelen ödeme detay sayfasında yukarıdaki görüntünün sağ alt tarafında bulunan “Ödemeyi İptal Et” butonu vasıtası ile ilgili ödemeyi iptal edebiliriz. Bu butona basıp çıkan uyarıya onay verdiğimizde gerçekleşmiş başarılı ödemeyi iptal etmiş oluruz.

MokaPOS’ta ödemeyi iptal etme işlemi ile ilgili önemli noktalar

 • İptal işlemi kredi kartlarından yapılan ödemeler için geçerlidir
 • İptal işlemi ödemenin gerçekleştiği gün kart bankasının gün sonu almasından önce MOKA üye işyeri tarafından MokaPOS Yönetim Paneli üzerinden ya da web servis aracılığı ile gerçekleştirilmeli
 • İptal işlemi geri alınamaz
 • İptal edilmiş bir ödeme kart sahibinin ekstresinde görünmez
 • Banka kartlarından (debit kartlardan) gerçekleştirilmiş ödeme işlemleri için iptal yapılamamaktadır

 

İade İşlemi Detayları

İade talebinde bulunmak için en az bir gün önce gerçekleştirilmiş başarılı bir işlemin detayına girdiğimizde aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “İade İsteği Oluştur” butonunu görmekteyiz.

Ödeme Detayı İade İsteği Butonu

“İade İsteği Oluştur” butonuna bastığımızda iki seçenekle karşılaşıyoruz. MokaPOS’ta tutarın tamamının ya da bir kısmının iadesi mümkün.

Ödemenin hepsini karta iade etmeyi talep etmek için 1 numaralı alandaki “Tamamının İadesi İçin Tıklayın” yazısındaki onay kutusunu işaretlemeliyiz, kısmi bir tutar iadesi yapacaksak 2 numaralı alana toplam tutardan fazla olmamak koşulu ile iade etmek istediğimiz tutarı yazıp 3 numara ile belirtilmiş “İade İsteği Gönder” butonuna tıklamalıyız. Sonrasında ekranda beliren uyarıya onay verdiğimizde iade isteğimiz MOKA finans birimi tarafından işlenecektir.

Ödeme Detay İade İsteği İşlem

İptal ve iade işlemlerini Üye İşyeri Ödeme Listesi sayfasında görebiliriz. İşlemleri ödeme durumuna göre hızlıca görebileceğimiz renk haritasını da aşağıda görebilirsiniz. Bu renk haritasını menüden “Ödemelerim” öğesine tıkladığımızda ulaştığımız “Üye İşyeri Ödeme Listesi” sayfasında görebiliriz.

 

İade işlemlerini takip etmek için menüden “İade İsteği Listesi” öğesine tıklayabiliriz. Burada bekleyen ve sonuçlanmış iade isteklerimizi ve detaylarını görebiliriz. Her bir satır bir iade işlemini ifade eder. Tabloda bulunan iade oluşturma ve güncelleme tarihi, durum ve araçlar bölümleri konuyla alakalı özellikle dikkat etmemiz gereken alanlardır. İade talebinin hangi aşamadan olduğunu, talebin durumunu değiştirme işlemlerini bu alanlardan yapabiliriz.

 

İade Talebini İptal Etmek

MokaPOS’ta “İade İsteği Listesi” sayfası üzerinden talebimizi geri çekebiliriz. Her bir satır bir isteği ifade eder. Aktif bir iade talebi satırının en sağında “Geri Çek” yazısı yer almaktadır. İade isteğinden vazgeçmek istediğimizde buradaki linke tıklayıp çıkan uyarıya da onay vermemiz gerekecektir.

MokaPOS’ta iade işlemi ile ilgili önemli noktalar

 • Üye işyeri doğrudan iade yapamaz iade talebinde bulunabilir
 • İade işlemi hem kredi hem de banka kartlarından yapılan ödemeler için geçerlidir
 • İade işlemi ödemenin gerçekleştiği günden sonra üye işyeri tarafından MokaPOS Yönetim Paneli üzerinden ya da web servis aracılığı ile talepte olarak başlatılır
 • İade talebi işlemi iade MOKA tarafından gerçekleşene kadar üye işyeri tarafından iade talebi geri çekilerek iptal edilebilir
 • İadenin tamamlanması için üye işyerinin MOKA’da bakiyesinin olması ya da işlem tutarını MOKA’nın banka hesabına transfer etmesi gerekir
 • İadesi tamamlanmış bir ödeme kart sahibinin ekstresinde gider ve gelir olmak üzere ayrı işlemler olarak görünür

Bu rehberde MokaPOS yönetim panelinde iptal ve iade işlemlerini nasıl yapabileceğimizi inceledik. MokaPOS hakkındaki tüm sorularınızı operasyon@moka.com adresi ve www.moka.com web sitemiz aracılığı ile bize iletebilirsiniz.

 

Moka Ürün Yönetim Ekibi
growth@moka.com
0850 333 9899

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.