Müşterilerimizin Merak Ettiği Konular

MokaPOS’a başvurmak oldukça basit. MokaPOS’a Başvurun adresindeki form aracılığı ile MokaPOS kullanmak için online sanal pos başvurusu yapabilirsiniz.

MokaPOS sanal pos başvurusunun detaylı yazılı anlatımı için tıklayınız.

MokaPOS sanal pos başvurusunun detaylı video anlatımı için tıklayınız.

Hayır, MokaPOS başvurusu tamamen ücretsizdir. Moka üye işyerleri kullanım bedeli, işlem başı ya da verimsizlik ücreti gibi herhangi bir sürpriz ödeme yapmazlar.

MokaPOS’a online başvuru sürecinde aşağıdaki belgelerin hepsi ya da bir kısmı gerekebilir.

– Vergi levhası (Dernek, Vakıf ve Site Yönetimleri v.b organizasyonlar için vergi levhası yerine Yetki Belgesi-Dernek Tüzüğü/Vakıf Senedi, Noter Onaylı Karar Defteri)
– İmza sirküleri/beyannamesi
– Kimlik belgesi
– Ticari sicil gazetesi
– Güncel faaliyet belgesi

MokaPOS sanal pos altyapısı ile yurtiçindeki tüm banka ve kredi kartlarından çekim yapılabilmektedir.

Axess, Bonus, CardFinans, Combo, Maximum, Paraf, World programlı kredi kartlarına taksit uygulanabilmektedir.

MokaPOS online başvuru süreci 5 adımdan oluşmaktadır.

– Başvuru
– Teklif
– Belge ve bilgilerini yükleme
– Online sözleşmeyi onayı
– Üyeliğinizin oluşması

Tüm bu süreç genellikle birkaç iş günü içinde tamamlanmaktadır.

MokaPOS üye işyerleri ödemeleri ertesi iş günü almaktadır.

Ödemeleriniz belirlediğiniz bir IBAN hesabına her iş günü genellikler sabah saatlerinde tek seferde Moka tarafından aktarılır.

Bazı sektörler ve üye işyerleri için Moka blokeli çalışma hakkını saklı tutar.

Moka Müşteri Hizmetlerine her gün 09:00 – 22:00 saatleri arasında +850 333 9899 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Moka ile ilgili her türlü sorunuz için de 7/24 info@moka.com adresi aracılığı ile e-posta gönderebilirsiniz.

MokaPOS’u, yönetim panelinde sunulan hazır ödeme ekranları, ödeme isteği gönderme özellikleri ile kullanabilirsiniz. Bunun yanında web servis aracılığı ile istediğiniz yazılım ve uygulamaya ödeme altyapısı olarak entegre edebilirsiniz.

MokaPOS bünyesinde banka ve kredi kartlarından ödeme alma, kart saklama, tekrarlı ödeme alma, pazaryeri modeliyle ödemelerin paylaştırılması, ödeme isteği gönderme, ürün ekleme, müşteri tipi tanımlama gibi çok sayıda modül bulunmaktadır.

Magento, WooCommerce (WordPress), OpenCart, Prestashop için hazır sanal pos modüllerimiz mevcuttur. Üye işyerlerimiz Moka Geliştiriciler sayfasındaki hazır paketler sayfamızdan dilediğiniz modülü indirip kullanabilirsiniz.

MokaPOS yönetim panelinde “Yeni Ödeme*” menüsünden kart bilgilerini girerek ya da “Ödeme İsteği Gönder” menüsünden ödeme yapacak kişinin cep telefonuna ya da e-posta adresine ödeme linki göndererek ödeme alabilirsiniz.

Detaylı anlatım için MokaPOS’ta yeni ödeme alma dökümanını inceleyiniz.

* Yeni Ödeme alabilmek için sisteme ürün eklemeniz gerekmektedir. Ürün Ekleme dökümanında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

MokaPOS yönetim paneli aracılığı ile yeni ödeme almak için öncelikle sisteme ürün tanımlamanız gerekmektedir. Tanımladığınız ürün ya da ürünleri sepet mantığı ile satışa dönüştürebilirsiniz.

Ürün ekleme ile ilgili detaylı bilgi için MokaPOS’ta ürün ekleme dökümanını inceleyiniz.

Evet, webservis API dökümanlarımızı Moka Geliştiriciler sayfamızdaki dökümanlar kısmından inceleyebilirsiniz.

Başvuru sürecini tamamlayan üye işyerlerimiz için entegrasyon sürecinde test hesabı bilgisi sağlamaktayız.

Moka’nın yazılım geliştirenler için hazırladığı Moka Geliştiriciler sayfası yazılım ekiplerinin MokaPOS ile entegre olması için hazırlandı ve güncellenmektedir. Entegrasyon sürecinde ihtiyacınız olan bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte entegrasyon sürecinde aşamadığınız sorunlar için Moka’nın websitesindeki Destek Talep Formu aracılığı ile deneyimlediğiniz sorunla ilgili detaylı talebinizi gönderdiğinizde teknoloji ekibimiz size yardımcı olacaktır.

MokaPOS’ta iptal işlemin yapıldığı gün içinde kart sağlayıcı bankanın gün sonu yapmasından önce yapılmalıdır. Gün sonu alındıktan sonra yapılacak geri ödeme işlemleri ise iadedir ve iadeler için üye işyerlerimizin iade talebi iletmeleri gerekir. İade talebi MokaPOS yönetim panelinden ya da servis aracılığı ile kendi sisteminizden Moka’ya iletilebilir. İade işlemleri Moka tarafından onaylandıktan sonra kart sahibi bankalara göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama  3 iş günü içinde kart hareketlerine yansır. İade işlemlerinde Moka operasyonel işlem bedelinin iadesini yapmaz.

Moka, 6493 sayılı kanun kapsamında 12 Nisan 2016 tarihi itibarı ile BDDK lisanslı bir ödeme kuruluşu olması münasebetiyle Katma Değer Vergisi (KDV)’den muaf olup Banka Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) mükellefidir.Moka, üye işyerleri adına MokaPOS sanal pos üzerinden yapılan işlemlerde tahsil ettiği komisyon tutarları için ilgili üye işyerlerine dekont düzenler. Üye işyerleri Moka tarafından düzenlenen dekontu giderleştirebilir. Üye işyerleri MokaPOS üzerinden yapılan işlemlerde faturalaşma işlemlerini müşterileri ile gerçekleştirmelidir.

Moka üye işyerleri IBAN bilgisini değiştirmek için IBAN değişiklik talimatı örneğini şirket antetli kağıdına kaşeli imzalı şekilde doldumalı ve operasyon@moka.com adresine göndermelidir. Talebiniz Moka operasyon ekibi tarafından en kısa sürede değerlendirilir.

IBAN değişiklik talimatını indirmek için tıklayın.

Moka üye işyerleri limit artırım talebinde bulunmak için limit artırım talebi örneğini dijital ortamda doldumalı ardından operasyon@moka.com ve satış yöneticisinin adresine göndermelidir. Talebiniz Moka ekibi tarafından en kısa sürede değerlendirilir.

Limit artırım talep belgesini indirmek tıklayın.

Değerli bireysel müşterimiz, sunduğumuz hizmetlerden kaynaklı olarak yaşadığınız (bireysel nitelik taşıyan, dolayısıyla ticari faaliyet kapsamına girmeyen) ihtilaf konusunda kuruluşumuza, uyuşmazlığa konu işlem veya eylemin gerçekleştiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içerisinde yazılı başvuru gerçekleştirmiş ve bu başvurunuz, başvuru tarihinizden itibaren 20 gün içerisinde; yanıtlanmamışsa yanıt verilmesi gereken 20 günlük sürenin bitiminden itibaren, başvurunuz olumsuz yanıtlanmış veya verilen yanıtı yeterli bulmamanız halinde ise yanıt tarihinden itibaren 60 gün içerisinde Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği (“TÖDEB”) Bireysel Müşteri Hakem Heyetine İlişkin Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelik (Link) uyarınca konuyla ilgili TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvurma hakkınız bulunmaktadır.

TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru formuna aşağıdaki linkten veya www.todeb.org.tr sitesinden ulaşabilirsiniz. Form ilgili bilgilerin doldurulması ve gerekli belgelerin yüklenmesi sonucu www.todeb.org.tr adresi üzerinden elektronik olarak iletilebilir.

https://todeb.org.tr/hakemheyetibasvuruformu/

TÖDEB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne başvuru ile ilgili tüm detaylı bilgilere buraya tıklayarak ( https://todeb.org.tr/sayfa/bireysel-musteri-hakem-heyeti/56/ ) ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Bilgilendirme Broşürünü (Link) de inceleyebilirsiniz.

Moka e-bülten üyeliği ile yeniliklerimizden haberdar olun.

Email adresinizi girerek e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.